Odasının rengi ruhuna yansıyor

….

.jpg

Renklerin çocuk ruhu ve özellikle beyin gelişimi için çok önemli olduğunu belirten çocuk psikologları çocukların odalarında kullanılan renklerin onun yapısına uygun ve psikolojisini destekler nitelikte olması gerektiğini ifade ediyor.

Peki çocuk odası dekorasyonunda hangi renkleri tercih etmeli?

20352.jpg

Sıcak renklerin uyarıcı etkisi vardır!

Kırmızı

Heyecanlandırıcı ve zihni harekete geçiricidir. Canlandırıcı ve hayat dolu bir renktir. Ruhsal ve sinirsel yorgunluğa iyi gelir.

20342.jpg

Turuncu

Işığı, ateşi, sıcağı hatırlatır. Ön sezinin, duru sevincin, dengeli gücün sembolü turuncu, iyimserlik yayar. Bu renk, ruhu neşelendirir. Duyguları uyarıcı bir renktir.

20345.jpg

Sarı

Sıcaklık ve aydınlık yayar. Zihinsel kaliteyi yansıtır. Canlı sarı, kişiyi aktif yapar. Ağırkanlıları canlandırır sinirleri uyarır. Sarı, anlamayı keskinleştirir ve akıl işlevini arttırır. Hafif bir neşe yayar ve açık, neşeli, esprili bir kişiliğe sebep olur. En neşe veren renktir.

20346.jpg

Soğuk renklerin sakinleştirici etkisi vardır!

Yeşil

Odaya yumşaklık ve serinlik katar. Yatıştırıcı ve iyileştirici bir etkisi vardır. Dengeleyici ve sakinleştirici bir renktir.

20347.jpg

Mavi

Yumşaklık,sukunet,sonsuzluk ve sinir sistemini yumşatır.İyileştirici,uzlaştırıcı,tedavi edici ve caydırıcı potansiyeli yüksek bir renk. Sinir, sıkıntı, heyecan için iyileştirici olan bu ışık, tam olarak dinlenmeye yardım eder. Yeşil gibi sakinleştirici bir renktir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

20348.jpg

Menekşe rengi

Sakinleştirici ve huzur verici bir renktir. Ruhu dinlendirir ve aklı hareketlendiren bir renktir.

20349.jpg

Yorum yapın