13 yöntemle baş ağrısından kurtulalım

.jpg

Tanısı zor ve giderek yaygınlaşan şiddetli baş ağrıları hayatınızı kabusa çevirmesin! Bağımlılık yapan ilaçların bile bazen yetersiz kaldığı migren ataklarına bu 13 farklı yöntem ile çare bulun.

16725.jpg

Nöroterapi

Vücudunuzdaki kas gerilimini, cilt sıcaklığınızı, kalp atış hızı ve tansiyonunuzu ölçen elektronik alıcılar, size ses ve görüntülerden oluşan bir veri haritası sunuyor. Amaç bedeninizin verdiği tepkileri kontrol etmek. Nihayet hangi kaslarınızı nasıl gevşeteceğinizi öğrendiğinizde baş ağrısını da yenebilirsiniz. Akupunktur Deri altına sokulan ince iğneler, bedendeki enerji akışını yeniden düzenliyor. Bir akupunktur seansının ortalama ücreti 200 TL. Bu yöntem şiddetli migren nöbeti geçiren veya tansiyona bağlı dönemsel ya da kronik baş ağrısı çeken hastalara öneriliyor. Bu sayede ilaç tedavisinin yan etkileri de ortadan kalkıyor.

3501.jpg

Masaj

Boyun, baş, sırt ve omuz masajı yaptırılabilir. Baş ağrısına kalıcı çözüm getirmese de 6 haftalık seans alanların hem seanslar süresince hem de bitimini takip eden 3 hafta boyunca, migren nöbetlerinin seyrekleştiği ortaya çıktı.

13594.jpg

Esneme hareketleri

Düzenli antrenman ya da baş ağrısı hissettiğinizde sırayla; boynunuz için başınızı çenenizden yukarı itip aşağı çekerek ve ardından başınızı her iki omzunuza doğru yatırarak; omuzlarınızı yukarı kaldırıp öne ve sonra arkaya doğru silker gibi hareket ettirerek; avuçlarınızı alnınıza dayayıp bastırarak; son olarak avuçlarınızı başınızın her iki yanına baskı yapacak şekilde tutarak acıdan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Her esneme hareketine 5’er saniye ayırın ve 5 saniye ara verip devam edin. 3’le 5 kez arasında tekrar edin.

15258.jpg

Aerobik

Düzenli aerobik, tempolu yürüyüş, bisiklet ve yüzme yoğun migren nöbetlerinin sıklığını azaltıyor. 12 haftalık egzersiz programına dahil olan hastaların ağrılarının azaldığı gözlendi.

15408.jpg

Meditasyon

Ruhla beden arasındaki bağlılığa odaklanan eski Hint meditasyon teknikleri migreni hafifletiyor.

18128.jpg

Yoga

Yoga yapan ve kendi yöntemlerini deneyen migrenli 2 grup, 3 ay süreyle incelendiğinde yogayı tercih edenlerin ağrıyla daha kolay baş ettiği gözlendi.

16566.jpg

Egzersizler

Derin nefes almak, dingin müzikler dinlemek ve hayal gücünü kullanmak baş ağrısına iyi geliyor. Tansiyon kaynaklı baş ağrısı çeken 90 hasta üzerinde yapılan bir çalışma, rahatlama egzersizlerinin akupunkturdan bile daha etkili olduğunu gösterdi.

5879.jpg

Sıcak – Soğuk

Hamilelerin dahi kullanabileceği bu risksiz baş ağrısı terapisi boyundaki gerginliği yatıştırmak amacıyla ense bölgesini bir süre ısıttıktan sonra şakaklara buz tutulmasını öngörüyor. Hassaslaşan beyin damarının içindengeçen kanın sıcaklığı düşürüldüğünde zonklamanın önüne geçilebiliyor.

9224.jpg

Nitrat ve nitritten kaçınmak

Gıdalara tat veren monosodyum glutamat, işlenmiş etler ve bazı kalp ilaçları baş ağrısını tetikleyen nitrit ve nitrat maddelerini içeriyor. Kafein, alkol, çikolatada bulunan feniletilamin; ceviz, fıstık, kaşar, sucuk ve soyada yer alan tiramin ve yapay olarak tatlandırılmış yiyeceklerdeki aspartam da baş ağrısına yol açan maddelerden bazıları. Doktorlar bu baş ağrısından kurtulmak için B2 vitamini, magnezyum ve Q10 koenzimi içeren katkı maddelerinden faydalanmanızı öneriyor.

1860.jpg

Botoks

Eski yöntemlerden botoksun kronik migren tedavisindeki kullanımı Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi onaylı. Baş ve boyun bölgesine 12 hafta süreyle enjeksiyon yapılıyor. Botoksun plasebo etkisiyle dahi baş ağrısını yok etmede etkili olduğu gözlendi.

17269.jpg

Manyetik uyarma

Transkraniyal Manyetik Stimülasyon olarak da bilinen bu yöntemde beyine manyetik titreşimler gönderilerek migreni atlatmak amaçlanıyor. Baş bölgesine yerleştirilen elektronik sarmallar beyine titreşim gönderiyor.

2207.jpg

Elektrot implantı

“Artkafa siniri uyarımı” diye adlandırılan tedavi yönteminde kafatasının artkafa sinir bölgesine yakın bir yerine ameliyatla elektrot ve ayrı bir bölgeye de enerji kaynağı yerleştiriliyor. Beyine elektrik titreşimleri gönderiliyor. Küçük çaplı çalışmalar bu yöntemin migren ve baş ağrısı tedavisinde faydalı olacağı umudunu veriyor.

Kaynak: Gazete Habertürk / Alihan Mestci

1658.jpg

Yorum yapın