Zayıflığın sırrı kahverengi yağda mı?

….

.jpg

Kiloları ile başı dertte olan kadınları sevindirevek haber Kanadalı bilimadamlarından geldi. Yapılan araştırmalara sonucunda kahverengi yağların kalori yaktığını tespit edildi. Peki ama nedir bu kahverengi yağ? Daha yakından tanıyalım.

17413.jpg

Kahvererengi yağ ne işe yarar?

Kanada’nın Laval Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada insan vücudunda az miktarda bulunan “kahverengi yağın” kalori yaktığı ilk kez kanıtlandı. Kısa süre öncesine kadar yetişkinlerin vücudunda bulunduğu bile bilinmeyen kahverengi yağın, kalori yakıcı özelliğinin kanıtlanmasının ardından bilim dünyası bu yağın miktarını artırarak fazla kilolarla mücadele etmenin yollarını aramaya başladı.

16978.jpg

Bu yağ bebeklerde görünüyor

Kahverengi olan bu yağın bebeklerde bol miktarda bulunduğu biliniyordu. Ancak bilim insanları yetişkinlerde hiç bulunmadığını zannediyordu. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalarda özellikle zayıf kişilerde bu yağın izlerine rastlandı. Bunun üzerine obezlerin vücudu incelendiğinde neredeyse hiç kahverengi yağ olmadığı görüldü.

15410.jpg

Yağ miktarı nasıl artar?

Şimdiye dek yapılan araştırmalar kahverengi yağın miktarını artırmak için bazı ipuçları veriyor. Mesela Harvard Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarla spor yapıldığında beyaz yağ hücrelerinin kahverengi yağa dönüşebildiği ortaya konuldu. Bir başka araştırmada soğukta kalmanın kahverengi yağın kalori yakma hızını artırdığı görüldü.

17410.jpg

Kahverengi yağ kimlerde daha çok görünür?

Kahverengi yağ, zayıf insanlarda şişmanlardan daha fazla, gençlerde yaşlılardan daha fazla ve genç kadınlarda erkeklerden daha fazla bulunuyor. Kahverengi yağların, rengi normal yağ dokusundan daha koyu olduğu için bu şekilde isimlendiriliyor.

15261.jpg

Yorum yapın