Milletvekili yapmadık öldürdük!

Tercih coşkuyu yaşayan ülkemizde, Bayan milletvekili aday rakamlarının azlığı ve çoğalması için verilen mücadaleyi konuşurken KESK, Türkiye’de Bayan olmanın en acı bir doğrultusunu gözler önüne serdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, ”Her gün üç, beş Bayan öldürülür hale geldi. Ülkemizde Bayanların yaşam teminatı kalmadı” dedi.

Çınar, KESK Genel Merkezindeki basın buluşmasında, Bayana müteveccih şiddetin, taciz ve tecavüzlerin münferit olmaktan çıkıp ”sistematik” hale geldiğini korundu.

Bayan cinayetleri, taciz ve tecavüzler ile çocuklara müteveccih istismara dikkati sürüklemek için Konfederasyonlarının geçen yıl bazı sivil toplum kuruluşlarıyla ‘‘kimliğimin, vücudumun ve emeğimin sömürülmesine karşı gayret ediyor, barış için yürüyorum” temasıyla İstanbul ve Hakkari’den Ankara’ya bir yürüyüş tertip edildiğini hatırlatan Çınar, Şanlıurfa’da basın açıklaması yapmalarına izin verilmediğini, bazı aktivistlerin nezaretine alınırken Konfederasyon Genel Başkanı hakkında dava açıldığını belirtti. İlk mahkemenin 26 Nisan’da Şanlıurfa’da yapılacağını dile getiren Çınar, ‘‘Bayana müteveccih şiddete ve kırımlara karşı gayret edenleri değil, katilleri ve tecavüzcüleri suçlayınız. Suçlanması gerekenler, Bayanlara uygulanan baskı ve kırıma karşı çıkan, katlanan, gayret eden Bayanlar değildir” diye konuştu.

Bayana müteveccih şiddetin devam ettiğini de anlatan Çınar, ”Her gün üç, beş Bayan öldürülür hale geldi. Ülkemizde Bayanların yaşam teminatı kalmadı’‘ dedi.

Çınar, Bayana müteveccih baskı ve şiddetin sona ermesi için Bayan teşkilatlarının yanı gizeme sendikaların, emek ve iş teşkilatlarının da görev ve mesullüklerinin çoğaldığını kaydetti.

MART’TA 24 ANNE ÖLDÜRÜLDÜ

Bianet’in gazetelerden, internet sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre erkekler martta: 24 Bayan, üç erkek ve bir çocuğu öldürdü; 11 Bayan, üç erkek ve bir çocuğu yaraladı. 20 Bayan ve iki çocuk tacize, bir Bayan, bir erkek ve bir çocuk tecavüze maruz kaldı. İki Bayanın intihar ettiği öne sürüldü, iki Bayan intihar teşebbüsünde bulundu. Üç Bayan gaspa maruz kaldı.

Cinayet, yaralama, taciz, tecavüz ve gasp vakalarının faili olarak 49 erkek ve 15 çocuk ile bir Bayan nezaretine alındı, hapsedildi ya da firari gidişata düştü. Katil zanlılarından üçü intihar etti, ikisi intihar teşebbüsünde bulundu. Hatay’da karısını rehin alıp silah ile vurarak ağır yaralayan bir birey intihar etti.

Geçen sene aynı yarıyılda erkekler 20 Bayanı öldürmüş, en az 83 Bayan ve çocuk taciz ve tecavüz mağduru oldmuştu.

Yorum yapın