Kusursuz bir pedikür nasıl yapılır?

.jpg

Yaz geldi, kış boyunca kalın çorapların ve botların altında gizlenen ayaklar için şimdi özgürlük zamanı! Peki sağlıklı ve şık bir pedikür için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

27088.jpg

Pedükür yaptırırken bu hijyen kurallarına dikkat edin!

Pedikür yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, malzemelerin size özel olması ya da çok iyi bir şekilde dezenfekte edilmesidir. İşleme başlamadan önce mutlaka kontrol edin ve temiz olduğundan emin olun.

Pedikür için en uygun malzemeyi seçmek için bilmeniz gereken birkaç önemli püf nokta var! Et ve tırnak penslerinin, en dayanıklı element olan kobalt ile çeliğin birleşimi olmasına özen gösterin.Tercih edeceğiniz penslerde bu konulara dikkat ederseniz, kusursuz uygulamayı destekleyen uzun ömürlü bir pense sahip olursunuz.

27095.jpg

Uygulama başlangıcında uzmanınız sağlıklı bir pedikür için eldiven kullanmasına ve gerekli durumlarda antibakteriyel jel desteği ile hijyeni sağlamasına çok dikkat edin.

Pedikür işlemi sonrasında malzemelerinizin dezenfektasyonun ardından mutlaka ısılı sterilizasyondan geçirilmesini sağlayanız. Sterilizasyon işlemi bittikten sonra, steril edilmiş malzemelerin bir sonraki işleme kadar steril poşetlere konulması tavsiye edilir.

27089.jpg

Tırnak etlerinizde işlem sonrasında kanamalar ve açık yaralar oluşabilir. Ayak parmaklarınızı hiçbir yere sürmemeye dikkat edin. Hava temas anında bile enfeksiyon kapma olasılığı bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. İnsan vücudunda deri normal şartlarda dört saat içerisinde kendini yeniler. Fakat bu süreç içerisinde enfeksiyon riskiniz devam etmektedir. Bu nedenle enfeksiyon önleyici jel veya sprey kullanılmalıdır.

Pedikür işleminin sonuna geldiğinizde bir süre ayakkabılarınızı giymeyin ve ayaklarınızın rahatlamasını bekleyin.

27090.jpg

Peki evde pedikür nasıl yapılır?

Pedikür için ihtiyaç duyulan malzemeler, hijyeninden emin olduğunuz metal törpü, içine ayaklarınızı sokacağınız plastik bir leğen, et makası, topuk törpüsü, kağıt havlu ve pamuk.

Sağlıklı bir pedikürün nasıl yapılmasını gerektiğini öğreniyoruz.

Öncelikle varsa ojelerinizi aseton ve pamuk yardımıyla çıkarın.

27091.jpg

Ayaklarınızın sığabileceği genişlikte bir leğene ılık su doldurun. Suyun içine vücut şampuanı veya sıvı sabun koyun ve köpürtün.

Topuklarınız yumuşayıncaya kadar ayaklarınızı suda bekletin. Bir ayağınızı sudan çıkartın ve tırnaklarınızı istediğiniz uzunlukta kesin. Törpüyle köşelerine şekil verin. Törpünüzün tersi ile tırnak etlerinizi geriye doğru itin. Bu işlem bitince et makasıyla etleri çok derine inmeden kesin. Ellerinizden daha hassas olmanız gerekiyor.

27092.jpg

Topuklarınızı hafifçe kuruladıktan sonra ponza taşı ya da topuk törpüsü ile topuklarınızı ovun ve kremleyin. Aynı işlemleri sırasıyla diğer ayağınıza da uygulayın.

Diğer ayağınızdaki işlemler de bittiğinde oje sürmek istiyorsanız hazırlıklara başlayın!

Oje sürmeye başlamadan önce parmaklarınızın arasına tüm kozmetik marketlerde bulabileceğiniz sünger parmak ayraçlarından ya da pamuk koyarak parmaklarınızın birbirine değmemesini sağlayın.

Ojeleriniz kuruduktan sonra süngeri parmaklarınızın arasından çıkartın.

27094.jpg

Yorum yapın