Bel ağrısından ameliyatsız kurtulalım!

.jpg

Hareketsiz bir yaşam biçiminin tetiklediği bel ağrılarından ameliyatsız kurtulmanın da yolları var. Sizler için hazırladığımız bu maddelere dikkat edin, bel ağrısı çekmeyin!

18730.jpg

Hereketleri düzeltin

Uzun süre aynı pozisyonda durmak, günlük hayatta bel açısından yanlış olan hareketler yapmak ve kötü duruş bel ağrısını yaratan nedenler arasındadır. Bunları yapmamaya dikkat edin!

14581.jpg

Fazla kilo sorunu

Şişmanlık, vücudun işleyişini bozduğu için hastalıklara davetiye çıkarıyor. Hatta bel ağrılarının da sorumlusu olabilliyor. Omurga, vücudun ağırlığını taşır. Omurgada diskler bulunur. Bunlar hem esnekliği sağlar hem de destek yastığı olarak görev yapar. Diskler, kilo yüzünden aşırı baskıya maruz kalınca deforme olur, normal şeklini kaybederek fıtıklaşır ve sinirlere baskı yaparak ağrıya yol açar.

14571.jpg

Sıkı egzersiz

Hergün yapılacak olan birkç basit egzersizle bel fıtığı gelişmesini önlemek mümkün. Bel ağrısı şiddetlendiğinde bu egzersizlere ara verin, ağrı geçince yeniden başlayın. Haftada 3-4 kez en az yarım saat, hızlıtempoda yürüyün. Ya da yapabiliyorsanız yüzün.

14567.jpg

 Evde uygulayabileceğiniz 2 hareket önerimiz var!

1- Yere sırtüstü yatıp dizlerinizi toplayın. Çenenizi göğsünüze değdirmeden ve beli yerden kaldırmadan, elleriniz kulaklarınızın yanında olacak şekilde, karşı duvarı görecek şekilde yatıp kalkın. Hareketi yavaş yavaş arttırarakonluk setler halinde beş set yapabilecek hale gelin.

14568.jpg

2- Yere yan yatın. Bacağınızı yukarı doğru iki aşamada, olabildiğince kaldırıp sonra diğer bacağınıza dokunacak kadar indirin. Aynı egzersizi, diğer tarafa yatarak yapın. Bu hareketi onluk setler halinde üç set yapabilecek hale gelin.

13191.jpg

Isı değişimlerine dikkat!

Kas spazmları da beli ağrıtır. Genellikle beli destekleyen kasların veya bağların aşırı gerilmesi, ağır kaldırmak, atlamak, düşmek vespor aktivitesi, bel tutulmasına neden olabilir. Kas spazmlarına mevsime bağlı ısı değişimleri, rüzgar ve hava akımı da yol açabilir.

1646.jpg

Baldır altına yastık

Beliniz ağrıyorsa, yatarken bacaklarınızı gergin tutmayın. Sırtüstü yatarken baldırlarınızın altın küçük bir yastık koyun, rahatlatır.

18731.jpg

Biraz gevşeyin

Bel ağrısını arttıran, kronik hale getiren nedenler arasında gerilim ve stres de var. Zaten sorunların bel ağrısını arttırdığı bir gerçek. Bu yüzden ya çözüm yolları bulunmalı ya da gevşeme egzersizleri uygulanmalı.

Bu hastalıklar bel ağrısı yapıyor!

18732.jpg

Yorum yapın