Bal kabağıyla ilgili bilmeniz gerekenler

…..

.jpg

Kış mevsiminin turuncu güzeli bal kabağı hem harika sofralara, hem de diyete yardımcı oluyor. Kanser ve kalp rahatsızlığının önüne geçen bu kış sebzesinde yüksek seviyedeki potasyum ve demir, bir o kadar da lif, A ve C Vitamini, düşük kan basıncına yardımcı oluyor; aynı zaman da kanser ve kalp rahatsızlıklarını önlüyor. Bunların hepsinin bir bardağı ise sadece 75 kalori!

Bu muhteşem kış lezzetinin en tatlı yüzünü Big Gren Cookbook’un yazarı ve Institude of Culinary Education’da hocalık yapan Beslenme Uzmanı Jackie Newgent’den öğrenelim.

19455.jpg

Bal kabağını nasıl seçeriz?

Kabağın boyutuna göre ağır olanını, kabuğu gergin gözükenini, mat yüzeylisini, benek ve çatlaksız olanını seçmenizde yarar var. Aynı zamanda tırnak testini de deneyebilirsiniz. Eğer tırnağını kabuğun içine oldukça kolay batırabiliyorsanız kabak olgunlaşmadan toplanmış demektir. Onu hemen bırakın!

19456.jpg

Bal kabağını nasıl saklarız?

Bal kabağınızı iyi hava sirkülasyonuna sahip, kuru ve nispeten soğuk bir yerde saklayınız (kiler gibi). Bal kabağı bu şekilde, diğer birçok sebze gibi birkaç gün değil, birkaç hafta saklanabiliyor. Plastiklerde sıkıca sarılmış, kesilmiş kabaklar, buzdolabında bir haftaya kadar dayanıyor. Böylece bir çift kabak hazırlayıp, bütün hafta boyunca kullanabilirsiniz.

19457.jpg

Bal kabağı dilimlemenin püf noktaları nelerdir?

Bal kabağını dilimlemeye önce keskin bir bıçak seçimi ile başlayın.Sapını kesin ve bıçağın bütün uzunluğunu kullanarak kabuğunu düzgün bir şekilde soyun. Yarısını kesmek için aşağı doğru bastırın. Eğer kabuğu çok zor kesiliyorsa, kabağı mikrodalga fırında yüksek derecede iki dakika pişirin. Böylece kabuğu biraz yumuşatabilirsiniz. Çekirdeklerini bir kaşık yardımıyla veya dondurma kepçesiyle çıkarın.

19458.jpg

Bal kabağını nasıl soymalıyız?

Dilimlenmiş bal bakağınızı önce diklemesine koyun ve keskin bir bıçak yardımıyla kabağın şeklini takip ederek kabuğunu soyun. Kabağın yuvarlanmasını önlemek içinse, soymadan önce başından ve ucundan üç santimetre kadar kesin. Bazı kabak türlerinde ya da belirli tariflerde; kabağı, kabuğu ile pişirip posasını sonradan da çıkartabilirsin.

19459.jpg

Sıra geldi kabakları fırınlamaya!

Kabakları fırınlamadan önce bilmeniz gerekenler var. Önce kabakların dışına ayçiçeği yağı sürün ve fırın tepsisine yerleştirin. 200 derecede 40 dakika veya kabaklar yumuşayana kadar pişirin. Süreci hızlandırmak isterseniz kabakları üç santimetrelik küplere bölün. Böylece fırınlama zamanı yarı yarıya düştüğünü göreceksiniz.

19460.jpg

Bal kabağını mikrodalgada pişirin!

Kabağı aynı zamanda mikrodalgada pişirebilirsiniz. Kabuğu fırınlandığı zaman olduğu gibi yumuşak, rengi de karamelize kahverengi olmasa da tadı hemen hemen aynı olacaktır. Kabak parçalarını mikrodalga fırına dayanıklı bir kaba koyun ve üstünü parşömen kâğıdı ile kaplayın. Yarım kesilmiş olarak sekiz, 10 dakika ya da küp şeklinde altı, sekiz dakika yüksek derecede pişirin. Servis etmeden önce mutlaka birkaç dakika bekletin.

19497.jpg

Çekirdekleri saklamayı ihmal etmeyin!

Unutmayın! Onlar çöp değil. Bu ufaklıklar sağlığı koruyucu takviyelerle dolu. Kabak çekirdekleri çinko, magnezyum, demir ve fosfor içeriğiyle zengin bir maden kaynağı gibi. Fiahane bir aperatif için, posasını yıkayarak çıkarın, çekirdekleri kağıt bir havluda kurutun, daha sonra bir parça zeytinyağı ve baharatla karıştırın (tuz, karabiber, kırmızıbiber, sarımsak tozu ve tarçın gibi seni mutlu edecek ne varsa). Çekirdekleri fırın tepsisinin üzerine konmuş, parşömen kağıdı veya alüminyum folyoya yayın. 15, 20 dakika 180 derecede ısıtılmış bir fırında kahverengileşmeye başlayıncaya kadar pişirin. İşte bal kabağımız mis gibi kokusuyla servisi hazır!

19474.jpg

Yorum yapın