Yeni annelere 7 sağlıklı yaşam önerisi!

.

.jpg

Hamilelik boyunca dikkat ettiğiniz sağlığınıza, hamilelik sonrasında da çok dikkat etmelisiniz. Yeni annelere 7 önerimiz var. Bu önerileri sağlıklı bir yaşam için uygulamalısınız.

25211.jpg

– Sigara, alkol gibi vücuda zarar veren maddelerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Bunlardan uzak durmak hem kişinin daha sağlıklı yaşamasını sağlayacak, hem de yaşam kalitesini yükseltecektir.

13574.jpg

– Günlük hayatta hareketli olmak ve bunun için düzenli olarak spor yapmak sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Tembellik yapmak yerine biraz çaba ile hareketlenmelisiniz. Mesela asansör yerine merdivenleri kullanmak, yakın mesafelere araba ile gidileceğine yürüyerek gitmek gibi. Ayrıca düzenli olarak egzersiz hareketleri yapmak da vücut için oldukça faydalı olacaktır. Düzenli egzersizin kişideki depresyon ve strese iyi geldiği bilinmektedir.

20718.jpg

– Yiyecekler tamamen doğal besinlerden seçilmelidir. Taze sebze ve meyveler günlük öğünlerin vazgeçilmezleri olmalıdır. Marketlerde satılan hazır meyve sularından mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Gazlı içeceklerden de uzak durulmalıdır.

21590.jpg

– Fast food tarzı yiyecekleri hayatımızdan mümkün olduğunca uzak tutmamız gerekir. Fast food tarzı yiyeceklerin kişi sağlığı konusunda oldukça zararlı etkileri bulunmaktadır.

15023.jpg

– Gün içinde fırsat buldukça bol bol yürümek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bunun için fırsat yaratmak gerekir.

2806.jpg

– Bir annenin sürekli kendini eve hapsetmesi ve ev işlerinden, çocuk bakımından başka şeylerle meşgul olmaması onun psikolojik sağlığını da olumsuz etkileyebilir. Çünkü sürekli ev içinde aynı şeylerle meşgul olmak yaşamı sıradan ve monoton hale getirir. Ayrıca zaman içinde kişide tükenmişlik sendromuna da yol açabilir.

Bu amaçla kişinin kendine özel zamanlar yaratması, çeşitli hobilerle de meşgul olması, dışarıda yapabileceği aktivitelere katılması (sinema, tiyatro, konser) ev işleri ve bebek bakımından bunalan anneler için oldukça faydalı olacaktır.

15824.jpg

– Yediğimiz yemeklere de dikkat etmeli ve fayda-zarar hesabını iyi yapmalıyız. Ayrıca iyi yemek yeme alışkanlıklarını da kazanmak iyi olacaktır. Çok fazla yememek, sık sık ve azar azar yemek, lokmalarımızı küçültmek, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemek gerekir.

14741.jpg

Yorum yapın