Vücudunuzdaki düşman

.

.jpg

Araştırmalar kronik iltihaplanmaların ağır hastalıklara yol açtığını gösteriyor. Bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelen teklikelere karşı koruyan bir savaşçı gibidir. Hastalanmalarda ve yaralanmalarda kemik iliği, beyaz kan hücrelerini sorunlu bölgeye gönderir. Bazı durumlarda bağışıklık sistemi sanki bir problem varmış gibi sinyal alır ve beyaz kan hücrelerinin o bölgeye gitmesini sağlar. Akyuvarların sorunlu bölgede kalması iç organlara zarar verir.

13266.jpg

İltihaplanmayı tetikleyiciler:

Aşırı kilo

Endokrinolog Jerrold Olefsky, “Ekstra stres yüzünden hücrelerin kafası karışır ve bağışıklık sistemine yanlış alarm gönderir” diyor. Alarma karşılık veren bazı akyuvarlar, iltihaplanmaya neden olur. Akyuvarlar kan dolaşımını etkileyerek karaciğerde problem yaratabilir.

13267.jpg

Fazla miktarda yağ, şeker ve karbonhidrat tüketimi

Kan dolaşımına bir anda çok büyük miktarda şeker karışmasına neden olan yiyecekler, ltihaplanmaya neden oluyor. Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre, kan şekerini yükselttiği bilinen yüksek glisemik indeksli yiyecekler yedikten üç saat sonra iltihaplanma işaretleri artış gösteriyor.

13268.jpg

Stres

Beyin, davranış ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiler üzerine araştırma yapan Dr. George Slavich, “İltihaplanma genel olarak stres altındayken yükselişe geçiyor” diyor.

13269.jpg

Hava kirliliği

Diyabete, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayan kadınlarda daha fazla rastlanmasının nedeni, hava kirliliğinin iltihaplanmayı tetiklemesi ve bu sebeple insülin direncinin artması.

13270.jpg

İltihaplanmayı önleyici besinler:

Yeşillik

Ispanak, lahana, koyu renk ve yapraklı sebzelerde bol miktarda magnezyum ve fitokimyasallar bulunur. Bu da kanseri önlemeye yardımcı olur.

13242.jpg

Yaban mersini

Antioksidan bakımından zengin bir meyve olduğundan iyi bir seçimdir.

13271.jpg

Somon ve Keten tohumu

Araştırmacılar, omega-3 bakımından zengin yağlı balıkların ve keten tohumunun, akyuvarların gereksiz hareketini engellediğini belirtiyor.

2062.jpg

Baklagiller:

İyi bir protein kaynağı olan mercimek ve fasulye, kan şekerini düzenlemeye yardım ederek iltihaplanmayı kontrol altına alıyor.

13272.jpg

Yorum yapın