Uykusuz kalmamak için…

..

.jpg

Uykusuzluk en çok kadınları vuran can sıkıcı bir durum… Bazen vücut ısımızın gelgitlerinden, psikolojik gerilimlerden, mevsim geçişlerinden hatta değişken hormon düzeylerimiz yüzünden uyuyamıyoruz. Kontrol edilemez vakalarda mutlaka bir doktor tavsiyesi almak gerekiyor. Onun dışında ELMAELMA size yeter!

17933.jpg

1. Düzen

New Jersey’de bir uyku kliniğinin yöneticisi olan Dr. Carol Ash hafta sonları bile aynı saatte yatağa girmenizi öneriyor. Bu en azından vücudunuzu rutine alıştırmanız için gereken bir süreç… Elbette bu her gün yatağa 04:30’da girmeniz doğru değil, 7 saat uyku kuralını unutmamak gerekiyor.

16999.jpg

2. Karanlık

Uyku maskesi hem güzelliğiniz, hem de sağlıklı bir uyku için büyük önem taşıyor. Odanızdan tüm elektronik cihazları çıkarın ve yatağa öyle girin. Bazen alarmlı bir saatin yanıp sönen LED ışıkları bile anında uykunuzu kaçırmak için yeterli olabilir.

12273.jpg

3. Sıcaklık

Uyuduğunuz odanın gerçek ‘oda sıcaklığında’ olması önemlidir. Yastığın soğuk yüzünün sizi ne kadar iyi hissettirdiğini bir düşünün. Vücudunuzun sıcak, başınızın serin olması gerekiyor. Odayı uyumadan önce havalandırın.

16225.jpg

4. Zaman

Uyumak için kendinize bir saat zaman verin. Yatağa girdiğiniz anda uyumanız gerekmiyor. Belki bir sonraki gün ihtiyaç duyacağınız şeyleri düzeltmek istersiniz. Yada birkaç sayfa kitap okumak… En güzeli sıcak duş! Artan vücut ısınız yatağa uzandığınızda yavaşça düşmeye başlayacak, bu da uyku hissini getirecektir. Her gece bunu tekrarlarsanız vücut alışkanlığı da edinmiş olursunuz.

15903.jpg

5. Beslenme

Saat 17:00’dan sonra kafein yasak! Gün içinde tüketilen büyük bir öğün de size sindirim problemi yaşatacağından uykunuza engel olacaktır. Sigara kullanıyorsanız, uyumadan önce içmeyin. Dumanın uyarıcı etkisi uyku hissinin gelmesine engel olacaktır.

15397.jpg

6. Egzersiz

Uyumadan önce yapılan egzersiz kaslarınızı dinlendirir ve deliksiz bir uykuya yardımcı olur. Peki ne zaman? Uyuma kararından en az 3 saat önce…

15394.jpg

7. Alternatif

Kokuların gücünü hiç denediniz mi? Aromaterapinin gücüne güvenin. Akupunktur gibi alternatif tedavileri de deneyebilirsiniz. ayrıca son dönemde yaygınlaşan uyku programları bilgisayar aşıkları için son derece yararlı olabilir.

10183.jpg

Yorum yapın