Ülkemizin 10 rüya şehri

.

.jpg

Türkiye’de yaşayıp bu güzellikleri hala görmediyseniz en yakın zamandaki tatiliniz için bu şehirleri de değerlendirin.

Ölmeden önce yapılacaklar listenize kendi ülkenizde kesinlikle görmeniz gereken bu 10 yeri de ekleyin!

16109.jpg

10. Aspendos

Antalya ili Serik ilçesinde bulunan anfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir. MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki Tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalı’lar tarafından inşaa edilmiştir.

Aspendos’un en önemli yapısı tiyatrosudur. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunanarak gelmiş bir açık hava tiyatrosudur. Bu tiyatro Anadolu’daki Roma Tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos’lu Theodorus’un oğlu Zenon’dur. Antonius Piu zamanında yapımına başlanmış Marcus Aurelius zamanında tamamlanmıştır (138-164). Tiyatro, kentin yerli tanrıları ile imparator ailesine sunulmuştur.

16110.jpg

9. Patara Plajı

14 kilometre uzunluğundaki Patara plajı Akdeniz’in en uzun kumsallarından biridir. Kumsalda Likya ve eski Roma dönemi eserlerini görmek mümkündür. Patara Plajı ayrıca nesli tükenmekte olan caretta carettaların da üreme sahasıdır. Patara Plajı’nın yakınındaki bulunan kasaba 4. yy rahibi olan St. Nicholas’ın doğduğu yerdir.

16111.jpg

8. Pamukkale

Pamukkale, güneybatı Türkiye’deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Eski Hierapolis kenti, toplam 2700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz ‘kalenin’ üzerine inşa edilmişti. Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi`nde yer almaktadır.

16112.jpg

7. Bodrum

Kumsalları, dar sokakları ve sofistik restoranlarıyla Bodrum tatilcilerin en gözde mekanlarındandır. Eski çağlarda Halikarnas olarak anılan şehir Halikarnas Mozolesi olarak bilinen dünyanın yedi harikasından sayılan esere ev sahipliği yapmaktadir. Bodrum Kalesi 15. yy’da Haçlı orduları tarafından inşa edilmiştir.

16113.jpg

6. Nemrut Dağı

2134 metre yüksekliğindeki Nemrut Adıyaman ili sınırları içerisindedir.Kommagene Kralı Antiochos tarafından inşa ettirilmiştir. Nemrut Dağı zirvesi etraftaki dağların izlenmesi açısından muhteşem bir manzaraya sahiptir. Özellikle heykellerin oradan gün batımını izlemek çok keyiflidir.

16114.jpg

5. Ölüdeniz

Ölüdeniz Ege Denizi’nin güneybatısında yer alan ufak bir kasabadır. Tamamen soyutlanmış gibi görünen kumsalları ve masmavi denizi ile cennetin ülkemizdeki halidir. Turkuvaz tonlarındaki su ile Akdeniz’de en çok fotoğrafı çekilen kıyılardan biridir. Yamaç paraşütü için ise çok uygun bir coğrafyaya sahiptir.

16115.jpg

4. Sultanahmet Camii

Altı minareli Sultanahmet Camii her yönden etkileyici bir yapıdır. Hala bir camii olarak kullanılan bu yapı İstanbul’a ziyarete gelenlerin görmeden gitmemesi gereken eserlerdendir. 1609-1616 yılları arasında inşa edilmiştir. Camiinin  kubbesi 20.000 mavi çini ile süslenmiştir.

16116.jpg

3.Selçuk Kütüphanesi

Efes kalıntıları ülkemizin en ünlü tarihi kalıntılarından biridir. Efes şehri bir zamanların yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı ile özdeşleştirilmiştir. Büyük Tiyatro ve Selçuk Kütüphanesi bu tapınaktan günümüze kadar ulaşmış olanlardır. Kütüphane M.S. 125 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde 12.000 yazmayı barındırdığı bilinir. 1970li yıllarda orijinaline uygun olarak restore edilmiştir.

16117.jpg

2. Göreme Peri Bacaları

Kapadokya en garip ve doğal kayalara ev sahipliği yapmaktadır. Göreme’de dünyanın en ilginç kayaları bulunur. Tüflerin aşınması sonucu oluşan bu kayalara Peri Bacaları denmektedir. Rüzgar ve su erozyonu sebebiyle oluşmuşlardır. Tüflerin aşınması sonucu ise tepesi sivri uzun kuleler gibi kaleler meydana gelmiştir.

16118.jpg

1. Ayasofya

VI. yüzyıldan kalma Ayasofya ilk olarak Doğu Roma İmparatoru 1. Justinian tarafından bir bazilika olarak inşa ettirilmiştir. Roma mimarisinin şaheserlerinden biri olan kubbesi ile 1000 yı boyunca dünyanın en büyük kapalı alanlarından sayılmıştır. 1204 yılında Haçlılar tarafından yağmalanan kilise Osmanlılar tarafından 15. yüzyılda camiiye çevrilmiştir. 1935 yılında bir müzeye dönüştürülen Aya Sofya ülkemizde en dikkat çeken eserlerdendir.

16119.jpg

Yorum yapın