Türk kadınlarının orgazm yanlışları

.

.jpg

Aile Sağlığı Araştırma Derneği internet üzerinden 2400 kadını kapsayan bir araştırma yaptı. Anket sonucu Türk kadınının özellikle orgazmla ilgili bilgisizliğini gözler önüne seriyor. Aile Sağlığı Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Hattat Klinik Cinsel Sağlık ve Kadın Cinselliği Araştırmaları Direktörü Dr Ece Hattat’ın yürüttüğü araştırmadan öne çıkanlar şöyle…

12399.jpg

Yanlış 1: Orgazm ve ilişkinin ilgisi yoktur

Eğer sadist ve mazohist eylemlerden hoşlanan bir çift değilseniz ilişkinizin doğası, birbirinize olan duygularınız, hatta sadece o gün ettiğiniz kavgalar bile cinsel tatmini etkiler.

12510.jpg

Yanlış 2: Orgazm her zaman mükemmel bir histir

Bazen vajinal kuruluk gibi sebeplerden ağrılı cinsel ilişki yaşanabilir. Bu durum orgazm zevkinin önüne geçebilir. Özellikle menopoz döneminde yakın zamanlarda kasılma ve ağrılar daha çok görülebilir. Hormon desteği yararlı olacaktır.

12511.jpg

Yanlış 3: Aynı anda orgazm olmak gerekir

Elbette erkek ve kadınların fizyolojik ve ruhsal farklılıkları tahrik olma, uyarılma ve orgazm süreçlerinin farklı ilerlemesine sebep olur. Bu yüzden aynı anda tatmin olmak zordur. Böyle bir gereklilik içinde hissetmek kişilerde cinsel mutsuzluğa da yol açar.

12512.jpg

Yanlış 4: Menopoz sonrası orgazm güçleşir

Aksine pek çok kadın olgun yaşlarda daha yoğun orgazmlar yaşar. Hormonal değişiklikler önsevişme ve tahrik alışkanlıklarını değiştirebilir. Bu normal ve kolay adapte olunacak bir durumdur. Fakat orgazm için değişme söz konusu değildir. Fizyolojik sorunlar doktor gözetimi altında kolayca giderilebilir.

12513.jpg

Yanlış 5: Orgazm sadece gece yaşanır

2007 yılında Amerikan Uyku Derneği’nin yaptığı bir araştırma bunun tam aksini savunur nitelikte sonuçlar ortaya çıkardı. Yatağa girmeden önce kadınların hem fiziksel, hem de düşünsel olarak en yorgun zamanları olduğunu gösteren araştırma, gece yapılan seks sırasında orgazm olamama sorununun nedenini de böylelikle aydınlatmış oldu. Dinlenmiş ve dingin bir zihinle seksten daha çok zevk alırsınız.

12514.jpg

Yorum yapın