Ten renginiz, hangi hastalıkların habercisi?

….

.jpg

Pek çok hastalık renklerle kendini ele veriyor! Kendinizi yorgun, bitkin ve halsiz hissediyorsanız hemen bir aynaya bakın, yüzünüz sararmışsa bu durum karaciğerinizde sorun olduğunu gösterebilir.

İnsan vücudunda görülen bazı renk değişimlerinin önemli hastalıkların habercisi olabileceğine dikkat çeken İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, hangi rengin, hangi hastalıkların habercisi olduğunu anlatıyor.

27723.jpg

Vücudunuzda beyaz lekeler mi var?

Albinizim

Normalde derinin rengini veren farklı miktarlardaki melanin pigmentinin; genetik olarak doğumdan itibaren olmamasıyla gelişir. Kişinin ten rengiyle birlikte saçları, kaşları ve kirpikleri de beyazdır.

29144.jpg

Piebaldizim

Doğumsal olarak bedendeki bazı bölgelerde melanin pigmenti yokluğudur. Çeşitli büyüklüklerde ve bedenin farklı yerlerinde beyaz lekelerle kendini gösteren bir hastalıktır.

1205.jpg

Vitiligo

Vücutta doğuştan var olan melanin pigmenti, çeşitli nedenlerle daha sonra bölgesel olarak kaybolursa bu hastalığa vitiligo adı verilir.

29143.jpg

Vücudunuzdaki kırmızı lekelere dikkat edin!

Eritem

Aşırı sıcakta, fazla egzersiz sırasında, güneş yanığı ve ateş yükselmesi sonucu gelişen döküntülü ve iltihabi deri hastalıklarında, deri rengi kırmızı olur.

21158.jpg

Flushing

Belli bir bölgede olan aşırı kırmızılık halidir. Yüzde ve ensede geçici süreyle ya da sürekli görülebilir. Alkol alımı sonrası, bazı ilaçların yan etkisi olarak, cilt altı yağ dokusunun ince olduğu kişilerde, heyecan halleri sırasında cildin rengi kızarır.

19241.jpg

Kahverengi lekeleri ciddiye alın!

Addison hastalığı

Böbrek üstü bezlerinin hastalığı olan Addison’da; cilt rengi kahverengi ya da koyu kahverengi halini alır. Böbrek yetmezliğinde de deri toprak rengine benzer bir tondadır.

25356.jpg

Hemokromatozis

Aşırı demir ve melanin pigmentinin sebep olduğu, deriye metalik bir görünüm veren grimsi-bronz rengin görüldüğü bir hastalıktır.

29147.jpg

Yorum yapın