Sönen aşk ateşini yeniden canlandırın

….

.jpg

Uzun süredir birlikte olduğunuz kişiden vazgeçmek asla kolay olamaz. Peki gerçekten böyle zorlu bir dönemece girmek zorunda mısınız?

Hasta olan ilişkiniz için teşhis koymadan önce bir muayene yapalım. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sungur anlatıyor.

21566.jpg

İlişkinin başlama biçimi çok önemli

Prof. Dr. Sungur, ilişkileri zor hale getirenin kadın ya da erkek olmadığını, kadınla erkek arasındaki ‘ilişkinin biçimi’ olduğunu söylüyor. Sungur bu konuda, “Mutsuz çiftlerin sorunları çoğu kez sanki eşlerin birinden kaynaklanır gibi algılanıyor. Ayrıca sadece insan olmaktan kaynaklanan farklılıkların yanı sıra, kadın ve erkek olmaktan kaynaklanan farklılıkların bilincinde olmamak da beklentileri artırıyor. Bu durum, öfke ve üzüntü gibi duygulara yol açıyor” diyor.

21709.jpg

Farkı kabullenmek gerekiyor

Farklılığın ilişkilerde olması gerektiğini belirten Sungur bu konuda çifleri uyarıyor. Sungur, “Kadın ve erkeğin birbirinden farklı olma halleri, aşkın bir göstergesidir. Evlilik ya da uzun süreli ilişkilerde ise farklılık daha ön plana çıkıyor. Bu farklılıkların baştan kabul edilmesi ve kararın verilmesi gerekiyor” diyor.

22689.jpg

Erkek takdir edilmeyi istiyor

Erkek en çok kendine ihtiyaç duyulmasını ve aile için gösterdiği emeklerin karşılığını almak istiyor. Prof. Dr. Sungur bu konuda, “Fazla sorgulanmayı sevmeyen erkek, çoğunlukla kendisine ihtiyaç duyulduğunda harekete geçiyor. Erkekler eşleriyle terapi seanslarına bile gitmek istemiyorlar. Bu noktada kadınlara, eşlerini tedavi oturumlarına getirememeleri halinde ikna için mantıklı nedenler aramak yerine, ‘Bu sorunu çözmek için sana ihtiyacım var’ demeleri öneriliyor” diyor.

18578.jpg

Kadın ise sevilmek istiyor

Kadınlar en çok erkeği tarafından sevilip sahiplenmek istiyor. Kadın bu duygusunu sıklıkla dışa vururken erkek bunu söylemekten kaçınıyor. Sungur. ” Kadın erkeğin kendisini dinlemesini ve yaşadığı zorlukları anlamayı beklese de, erkekler ya dinlemiyor ya da bir süre dinledikten sonra eşinin neden rahatsız olduğunu saptayıp kendilerinden emin bir biçimde ‘Bay Tamirci’ şapkasını giyip soruna çözüm öneriyor. Kadın bu durumda hayal kırıklığına uğruyor; çünkü ana mesaj duyulmamış ve harika önerisi ciddiye alınmamış oluyor” diyor.

20361.jpg

Kadınlar ilişki neden çıkmaza sokar?

Başkalarının yanında eşlerini değersizleştirecek söylemlerde bulundukları;
 
– Sık sık geçmişi gündeme getirdiklerinde
 
– Kendilerini sıklıkla tekrarladıklarında
 
– Erkeklerin kendileriyle bir kadının kurduğu şekilde iletişim kurmalarını beklediklerinde
 
– Çok konuşmalarına rağmen bir türlü ana konuya gelemediklerinde
 
– Karşı tarafı suçlamayı sevdikleri için, kadınlar ilişkiyi çıkmaza sokuyorlar.

24234.jpg

Peki erkek neden ilişkiyi çıkmaza sokar?

Eşlerine olan ilgilerini yeterince ifade edemedikleri;
 
– Sevgilerini ya da duygularını yeterince gösteremedikleri;
 
– Gerekli oranda iletişim kuramadıklarında
 
– Eşlerinin söylediklerini duymadıkları ya da duymazdan geldiklerinde
 
– Empati yapıp anlamaya çalışmak yerine hemen çözüm önerisinde bulunduklarında
 
– Aşk yapmak yerine seks yapmayı tercih ettiklerinde
 
– Önemli günleri unuttuklarında
 
– Karşı tarafı suçladıkları için, erkekler ilişkiyi çıkmaza sokuyorlar.

17656.jpg

Yorum yapın