Selülit masajı nasıl yapılır?

….

.jpg

Selülitin neredeyse tüm kadınların tatil ve deniz sezonunu kabusa çevirdiğini belirten Profesyonel Masaj Terapileri Uzmanı Mehmet Sökmen, bu sorunu evinizde çözmeniz için en pratik masaj yöntemlerinden bahsediyor.

28057.jpg

İşe kalçalardan başlıyoruz

Kalçalara ilk hafta yumuşak yoğurma ve saat yönüne göre dairevi, sonraki zamanlarda kalçalara aşağıdan olmak üzere yukarıya bitim yerine dek öfloraj (sıvazlama), dairevi petrisaj (yoğurma), dikey petrisaj ve parmak ucu iğne batırma manipülasyon yöntemini uygulayabilirler.

28053.jpg

Diz kapaklarını unutmayın

Diz kapağı üzeri tüm basen bölümleri ilk hafta; dikey ve iki el çapraz öfloraj, parmak ucu iğne batırma, Sonraki zamanlar ise tüm bu hareketlerle birlikte dikey ve avuç içi petrisaj, iki el çapraz petrisaj manipülasyonlarını uygulamalıdırlar.

28052.jpg

Bitkisel yağları tercih edin ve fazla basınç uygulamayın

Asla yüksek basınçlı yoğurma yapılmamalıdır. Kesinlikle bitkisel yağlar kullanılmalıdır. Kalçalar dahil olmak üzere basen bölümünün tamamı diz kapaklarına kadar olan bölgeler selülit bölgeleridir. Hanımlar ellerini kullanarak rahatlıkla kendilerine selülit için masaj yapabilirler. Uygulama başarısı, bitkisel yağlar ile masaj basıncını ve manipülasyon tekniklerini yeterli kullanmalarına bağlıdır. Çok fazla basınç ve yoğurma uygulanması, ödemlere ve kılcal damarların patlamasına yol açar.

28051.jpg

Alerji testi yaptırdınız mı?

Vücut toleransları farklı olduğundan alerji testi yaptırılmadan asla yağ bileşenleri kullanılmamalıdır. Kol dirsek altına çok az yağ bileşeni sürülerek 20 dakika beklenir, kızarıklık veya herhangi bir sorun yoksa rahatlıkla uygulanabilir. Yağların birçoğu çok aktif ve yakıcıdır, bu husus kesinlikle göz önüne alınmalıdır. Aksine cildinizde ciddi yanıklar oluşabilir.

17158.jpg

Selülit için bu bitkisel yağları tercih edin

Zambak yağı, keten yağı, ardıç yağı, portakal yağı, buğday yağı, nane yağı, susam yağı, yasemin yağı, anason yağı, rezene yağı, lavanta yağı, limon yağı, biberiye yağı, jojoba yağı, çemen yağı.

Bileşen ölçekleri yanlış kullanımları önlemek için verilmemektedir, bu yasal zorunluluktur.

28055.jpg

Adet ve hamilelik döneminde dikkat!

Kadınların adet ve hamilelik dönemlerinde damar yapılarındaki iç basınç değeri çok yüksek olduğundan, vücutlarına bilinçsizce masaj veya kese yapmamalıdırlar çünkü damar yapısı hem vücudun kendi iç basıncı ile hem de bilinçsizce yapılacak sert bir masaj veya keselenme sonucu iç ve dış basınç altında kalıp ezilerek zarar görecektir.

19659.jpg

Ödem ve varisi olanlara selülit masajı yasak!

Ödem ve varis gibi tıkanmaları olanlar, klasik masaj da dâhil hiç bir masajı almamalıdırlar. Bunun için çok hafif baskı teknikleriyle yapılan lenf drenaj alınabilir.

13596.jpg

Yorum yapın