Sağlıklı ve seksi bir 60 yaş için…

.

.jpg

Aklınızdaki her yaşlı kadın şişman ve bakımsız mı? Yanılıyorsunuz! Doğru beslenmek ömür boyu sizi mutlu kılar ve genç gösterir. 100 mumlu bir pastayı bile üflerken ince ve çekici görünebilirsiniz.

Woman’s Health’in haberine göre, “Doğru şeyi yiyerek, diyabet veya Alzheimer olmayacağına dair ihtimallerini arttırmış olursun” diyor Tufts Üniversitesi USDA Human Nutrition Research Center on Aging nöroloji araştırmacısı Doktor James Joseph.

En iyi yiyecekleri seçmenin ötesinde, ilgi çekici yeni öğretiler az yemek yemenin vücudun yapısının korunması anlamında uzun vadede daha iyi olduğunu gösteriyor. 

15090.jpg

Kural 1: Turuncu ve yeşil olanları bolca tüket

Bilim adamı yaşlanmanın bütün belirtilerinin sebebini serbest radikallerin hücrelere saldırması olarak belirliyor.

Antioksidanlar radikalleri nötralize eder böylece de herhangi bir zarar vermelerini engeller. Sonuçta da yaşlanma yavaşlamış olur. “Antioksidanlar hücrelere yapılmış hasarı da düzeltebilir” diyor American Dietetic Association sözcüsü Bonnie Taub-Dix.

Şanslıyız ki, bu yiyecekler enteresan bir şekilde işaretlenmiş gibidir. Her biri göz alıcı renklere sahiptir.

15098.jpg

Kural 2: Haplardan ve takviye ürünlerden uzak durun

Takviye ürünlerin taze yiyeceklerle hiç alakası yoktur. Iowa’da Women’s Health’in yaptığı 34.492 kadının katıldığı çok geniş çaplı bir araştırmada fındık gibi, E Vitamini bakımından çok zengin olan yiyecekler kadınların kalp krizi riskini bir hayli düşürmüş. Diğer taraftan destekleyicileri tercih edenlerde hiçbir belirtiyle karşılaşılmadığı görüldü.

“Doğal besinler birbiriyle karışık bağlantıda olan binlerce bileşim içerir. Eğer bunlardan bir tanesi çıkarılırsa, bunun kendi başına nasıl çalışacağına dair hiçbir tahmin yoktur” diyor Harvard School of Public Health salgın hastalıklar ve beslenme öğretim üyesi Doktor Frank Hu.

15099.jpg

Kural 3: Yiyeceğin en doğal halini seçin

Koruyucu, kimyasal ve renklendirici madde içeren işlenmiş yiyecekler kesinlikle besleyici değildir. Her işlenmiş yiyecek yediğinde yaşlanmanın etkisini önleyebilecek başka bir yiyeceğin önünü kesmiş olursun.

En klasik örnek beyaz ekmek ve buğday ekmeği karşılaştırmasıdır. Buğday ekmeğinin kalp hastalıklarıyla savaştığı kanıtlanmıştır. “İşlenme sırasında içeriğindeki birçok madde çıkarılır ve çok azı tekrar geri konur” diyor Pennsylvania University of Medicine beslenme eğitimi direktörü Doktor Lisa Hark.

Bedenin sağlık yiyecekleri işlenmiş yiyeceklerden daha yavaş sindirir. Böylece kan şekeri ve insülin iniş çıkışları yaşamazsın. “Uzun vadede bu diyabeti engeller” diyor Doktor Hu.

15100.jpg

Kural 4: Yağ seçimine dikkat!

Yağ, yalnızca üç harfli bir kelime değildir. “Doymamış yağlar (sebze yağları, fındık, avokado ve balıktaki gibi) insüline karşı hassaslık geliştirir ve kandaki lipitleri azaltır” diyor Doktor Hu.
Bunun anlamı da kalp hastalıkları, diyabet ve felç riskinin aşağı çekilmesidir. The Harvard School Public Health and University of Athens Medical School’un bulgularına göre, bu tarz diyet kalp rahatsızlıklarından ve kanserden ölüm riskini yüzde 25 oranında düşürür. Colombia University Medical Center çalışmasında Alzheimer hastalığını da yüzde 40 oranında düşürdüğü rapor edilmiştir.

15101.jpg

Kural 5: Bir kadeh kırmızı şarap

Harvard ve Atina çalışmalarının başka bir açıklaması da kırmızı şarabın yararları üzerine. Günde bir bardak şarabın; kalp krizini, diyabeti ve diğer hayatı tehdit eden hastalıkları azalttığı belirtilmiş. İltihaplanmış atardamar gerçeği konusunda alkol önem kazanıyor. Kırmızı şarabın içeriğinde bulunan (pinot noir başta olmak üzere) flavonoid (P vitaminine benzeyen ve kanamaya karşı kullanılabilen maddelerden biri) adındaki antioksidan, serbest radikallere karşı iyi bir savaşçıdır.

15102.jpg

Kural 6: Yeşil çay

Güçlü antioksidanlarla dolu bir yeşil çay, bardağına koyabileceğin, hayatı en fazla uzatan içecektir. Günde sadece bir bardak içerek yüksek kan basıncı riskini yüzde 46 oranında düşürmüş olursun. Eğer daha fazla içersen bunu yüzde 65’e kadar çıkartırsın.

Yapılan birçok çalışma yeşil çayın kanser hücrelerinin ilerlemesinin önünü kestiğini göstermiştir. National Cancer Institute kanserli deri artışını önlemek adına çay bazlı haplar ve bölgesel merhemler gibi yeni girişimlere öncülük ediyor.

15103.jpg

Doyumluk değil tadımlık yiyin

Zayıf ve sağlık ilişkisine en iyi örnek: Yaşı 60’ı aşmış ama hala koşuşturan kadınlar! Vücutları hafif ve çeviktir. Bilim de bunu destekliyor. Harvard School of Public Health araştırmacıları yaşamı boyunca 18 yaşındaki kilosuna yakın olan kadınların, orta yaşlara geldiklerinde kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, tip iki diyabet ve safrakesesi taşı oluşturma ihtimalinin, 6-11 arası fazla kilo alan kadınlara göre yüzde 66 oranında az olduğunu tespit etti.

Başka bir çalışmada ise 18 yaşından sonra 30 kilo alan kadınların göğüs kanseri olma riskinin üç kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

7943.jpg

Çözüm için başlıca iki yöntem bulunuyor. İlki, kalori yakan kasları kaybetmemek için ağırlık çalışmak. İkinci şart ise doğru beslenmek. 2004 yılında St. Louis’deki Washington Üniversitesi School of Medicine’daki araştırmacılar ortalama bir insandan yüzde 10 – 25 arası daha az kalori alan bir insanın bariz bir şekilde düşük kan basıncı, düşük kötü kolesterolü ve trigliseriti olduğunu belirtiyor. The National Academy of Science’ın az yemek yemenin neden bu kadar fark yarattığıyla ilgili bazı teorileri var. Biz genel olarak kilomuzu korumak için metabolizmayı yükseltmeye yardım etmeye çalışsak da, bazı araştırmacılara göre daha uzun yaşamak için bunun tersini yapmamız gerekli. Düşük kalorili bir diyet metabolizmayı yavaşlatır ve yavaş çalışan bir metabolizma da daha az serbest radikal üretir. Daha az yediğinde ise daha az glikoz üretirsin. Düşük kalorili bir diyet, vücudunun ısısını ve insüline tepkisini azaltır. Her ikisinin de uzun ömrü desteklediği düşünülüyor.

3703.jpg

Peki, ara sıra atıştırdıklarını kesersen, yaşamına kaç yıl eklemiş olursun? Doktorlar bu konuda pek emin değil ancak çalışmalar gösteriyor ki, farelerde kalori kısıtlamasına gidilmesi ömürlerini yüzde 30 oranında uzatıyor. Şimdi bahsedeceğim kural en zor olanı diyebilirim. National Institute of Aging klinik deneylerinin başı Doktor Sergei Romashkan’a göre normalden yüzde 25 az yemek, çalışmaya katılanların morallerinde çok az bir değişikliğe neden olmuş. “Hepsi genel olarak mutlu ve toktu” diyor. Ve uzun yaşam diyeti hakkındaki en iyi haber: Gerçekten kendini her zaman mutlu ve tatmin olmuş hissedebileceğin, yeterli derecede doyurucu, lezzetli ve hayat kurtaran yiyecekler bulmak mümkün.

1247.jpg

Anti-aging yeme planı

“Eğer mümkün olduğunca sağlıklı ve uzun bir hayat istiyorsam günlük yemek listem nasıl olmalı?” diyorsanız işte size Bonnie Taub-Dix tarafından yazılmış bir örnek.

En iyi anti-aging yiyeceklerle hazırlanmış, dengeli bir diyet. Rengârenk meyve ve sebzeler, sağlıklı yağlar, tahıllı yiyecekler…

Araştırmalar gösteriyor ki, kaloriyi yüzde 25 düşürmenin yaşlanmayı geciktirici faydası oluyor. Liste günlük 1.700 kalori civarındadır. Bu sayı National Academy of Sciences’ın ortalama 30 yaş kadını için öngördüğünün dörtte bir daha azı kadardır. Üç gün için verilen rehberi karışık olarak da kullanabilirsiniz.

15106.jpg

Ömrünüzü uzatacak besinler

Kuru yiyecekler
Badem
Nohut
Yeşil çay
Yulaf ezmesi
Zeytinyağı
Fındık
Ceviz
Tahıllı makarna
Buğday ekmeği
Balık
Ton balığı
Somon
Alabalık
Sebze meyve
Avokado
Pancar

15107.jpg

Böğürtlen
Yabanmersini
Brokoli
Brüksel lahanası
Kiraz
Patlıcan
Soğan
Portakal
Pembe greyfurt
Kırmızı erik
Nar
Kuru erik
Ahududu
Tatlı kırmızıbiber
Kırmızı üzüm
Ispanak
Çilek
Tatlı patates
Domates
Şarap
Pinot noir

11617.jpg

Yorum yapın