Sağlıklı et tüketmek için

.

.jpg

Eti bir derecede 24 saat bekletin

Etin hemen tüketilmesi yumuşaklığı ve sertliği açısından problem yaratabiliyor. Bunun  sonucunda da hazımsızlık sorunu ortaya çıkıyor.

Hem pişirmede kolaylık, hem de lezzet açısından eti buzdolabında bir derecede 24 saat beklettikten sonra tüketin.

14738.jpg

Buzdolabının alt kısmında çözdürün

Taze eti buzdolabında en fazla bir gün saklayın. Uzun süre saklayacaksanız, yiyeceğiniz miktarlarda ayırıp, geri kalan kısmını derin dondurucuda iki-üç ay saklayabilirsiniz.

Dondurduktan sonra kullanacağınız etleri oda sıcaklığında değil, buzdolabının alt kısmında bekleterek çözdürün. Bu çözdürmüş olduğunuz etleri de hemen kullanın ve asla tekrar dondurmayın. Uygun ortamlarda bekletilmeyen ve çözdürülüp tekrar dondurulan etlerde bakterilerin sayısı artıyor. Bu şekilde kullanılan etler de besin zehirlenmelerine yol açıyor. Ayrıca çiğ ve pişmiş etleri hazırlarken yararlandığınız tahta ve bıçak gibi malzemeleri başka besinlerde kullanmayın.

14739.jpg

15 santim uzaklıkta tutun

Eti eğer mangalda pişirecekseniz, ateşin kor haline gelmiş olmasına çok dikkat edin. Kömürün yanmasıyla açığa çıkan kanserojen maddelerin ete yapışmasına engel olmak için etleri ateşten 15 santim uzaklıkta tutarak pişirin.

Ayrıca ateşe yakın pişirilen etlerin yağlarının yanması ile de kanserojen maddeler oluşuyor. Etleri ateşten uzak pişirerek bu riski de engellemiş olursunuz.

14740.jpg

Hafif veya orta sıcaklıkta pişirin

Hangi pişirme yöntemi olursa olsun, etleri hızlı değil, hafif veya orta sıcaklıkta uzunca süre pişirin. Çünkü hızlı pişirilen ette protein ve B vitamin kaybı oluşuyor. Aklınızda bulunsun, etler için en az besin kaybını sağlayan pişirme yöntemi fırında sulu pişirmektir.

14741.jpg

Ekstra yağ katmayın

100 gram yağlı dana etinde yaklaşık üç tatlı kaşığı kadar yağ bulunuyor. Bu nedenle sebzeli kebap ve güveçte yapılan etli yemekler gibi bol etli hazırladığınız yemeklere ayrıca yağ eklemenize gerek yok. Az etli hazırladığınız yemeklere iki yemek kaşığı kadar yağ ekleyebilirsiniz.

14742.jpg

Yorum yapın