Saçı da uzun, aklı da…

.

.jpg

İnsan kendi zekasını yapacağı aktivitelerle geliştirebilir.

Ne yapmanız gerekiyor?

1. İngilizce öğrenin, az biliyorsanız geliştirin, iyi biliyorsanız yeni bir dil öğrenin. Araştırmalar yeni bir dil öğrenmenin bizi daha zeki yaptığını kanıtlıyor. Ayrıca, bu yazıdaki önerilerden bazıları İngilizce gerektiriyor.

12994.jpg

2.’İsimsiz’ başlıklı 12. İstanbul Bienali’ni gezmek için rehberli turlara katılın. Her gün 11.00, 13.30, 15.00 ve 16.30’da yapılan turlar eserleri, kendinizi ve çevrenizi daha iyi anlamanızı sağlayacak. Bienal, 13 Kasım’a kadar açık.

3. Belgesel İnsan Gezegeni ve American Masters belgesel serilerini izleyin. Bu belgesellerin DVD’leri mevcut. Ufkunuzu genişleyecek.

12995.jpg

4. iPhone veya iPad’inize Rock Hall aplikasyonunu yükleyin. 1920’lerden günümüze en iyi şarkılar bu aplikasyonda. Müzik dinleyerek yapılan işler ya da çalışılan ders, sonradan daha kolay hatırlanıyormuş. Üstelik sadece klasik müzik değil, her tür müzik için geçerli.

5. Akıllı, çok işlevli televizyon, DVD oynatıcı, tablet bilgisayar gibi ürünlerle ilgilenmek zihninizi yepyeni bir dünyaya açarken teknoloji fobisi olanların özgürleşmesini sağlar.

12996.jpg

6. HBO’nun yapımı film uyarlaması Mildred Pierce, Kate Winslet’in oynadığı film tadında bir dizi. Siz de izleyebilirsiniz.

7. Yapılan araştırmalara göre “bir paketini anında bitiririm” diyerek aldığınız çikolatayı kafanızda canlandırırsanız yeme isteğiniz azalıyor. 30 karamelli şeker önünüze konduğunda yiyebilirsiniz belki ama 30 şekeri yeme düşüncesine katlanabiliyor musunuz? Önce ne yediğinizi düşünün, sonra ağzınıza atın. Daha sağlıklı beslenerek zihninizi açın.

12997.jpg

8. Wii ve Playstation gibi oyun konsolları hayal gücünden hızlı karar vermeye, dengeden arkadaşlarla sohbette gerikalmamaya kadar pek çok fayda sağlayabilir.

9. Londralı taksi sürücüleri üzerinde yapılan bir araştırma, navigasyon cihazı kullanmayan şoförlerin, kullananlara göre daha zeki beyinlere sahip olduğunu göstermiş. Yol bulmaya çalışmak zekâyı geliştirdiğine göre, kaybolmayı göze alın ve içgüdülerinize güvenin. Tabii bir de çevredekilere sormaktan çekinmeyin.

12998.jpg

10. Çocuklarınızla ilgilenmek de sizi daha zeki yapar. Nasıl mı? Çocuğunuzun ödevlerine yardım ederken unuttuğuz bilgileri hatırlayacak, birlikte oyun oynarken onun kadar sizin de hayal gücünüz gelişecek. Hatta çocuğunuza masal okumak, sesinizi doğru kullanmanızı öğretecek bir faaliyet.

12999.jpg

11. Uyanmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Uyku evrelerinin ortasında uyanmak bütün günü yorgun geçirmenize sebep olabilir. Uyku evrelerini belirleyip sizi istediğiniz saatlerde bu evrelere göre uyandıran alarm aplikasyonları neredeyse tüm akıllı telefonlarda mevcut. Bu iş için özel olarak tasarlanan alarm saatleri de var. Ya da ‘Akıllı Yaşam’ temalı ürünleri olan, Oregon Scientific’in ‘i.relax’ aromaterapi cihazını alın. i.relax ile uykuya dalarken doğal aromaterapi yağlarının yarattığı huzur ve mutluluk kokularla uyuyabilir, tarihi, saati ve hava durumunu gösteren cihazı alarm saati olarak da kullanabilirsiniz. Alarmınız kuş ve doğa sesleri olarak çalacak, uyanma saatinizden 20 dakika önce ise belirlediğiniz aroma terapi kokuları odanızı dolduracak. Böylece daha rahat bir uyku ve daha enerjik bir uyanma yaşayacaksınız.

13000.jpg

12. Kırmızı renk moda olsa da olmasa da giysilerinizde kullanın. Kadınların kırmızı giyen erkekleri daha çekici bulduğu keşfedilmiş. Kırmızı rengin afrodizyak etkisi, erkekleri de harekete geçiriyor. Kırmızı giyen kadınlar için erkekler daha çok para harcıyormuş! Zekice değil mi?

13. Frontiers In Aging Neuroscience Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, haftada üç kez 40 dakikalık yürüyüş, hafızanın zayıflamasını yavaşlatıyor, karar verme yetisini güçlendiriyor ve yaşlanmanın beyindeki etkilerini azaltıyor.

13001.jpg

14. 2000 kadın üzerinde yapılan bir araştırma gösteriyor ki; duygusal zekâsı yüksek, akıllı kadınlar yatakta düşük EQ seviyesine sahip kadınlara oranla daha çok zevk alıyor. 18-83 yaş arası kadınlar üstünde araştırma yapan Profesör Tim Spector diyor ki “Duygularını ifade ve kontrol edebilen, yönlendirebilen kadınlar birçok konuda olduğu gibi sekste de daha avantajlı. Bunlar uyguladıkça geliştirilebilir.

15. Hayatı kolaylaştıran karma kitapları, her alanda pratik bilgiler içeren cep kitaplarını okuyun. Popüler bilim, başvuru kaynağı gibi seriler bir sohbette ‘daha donanımlı’ görünmenizi sağlayacak bilgilerle doludur.

12186.jpg

Yorum yapın