Saç dökülmesini böyle azaltabilirsiniz

Erken yarıyıllarda da başlayabilen saç dökülmelerine karşı uzmanlar öncelikle genleri mesul yakalasa da, alacağınız bazı temkinler ile bu dökülmeleri yavaşlatabilirsiniz.

Askmen adlı internet sitesinde yer alan habere göre, ihtiyarladıkça vücudumuz da bizimle birlikte ihtiyarlıyor. Özellikle Erkeklerin 35 yaşına geldiklerinde üçte ikisinin saçı dökülmeye başladığını belirten uzmanlar, saç dökülmesini önlemenin yollarını şöyle anlatıyorlar:

Saç dökülmesine neler yol açar?

Her ne kadar saç dökülmesinde kabahatli anne ya da babadan gelen genler ise de önlenebilen başka nedenler de var. Eksik beslenme, enfeksiyon, reçeteli ilaçlar, kimyevi saç mahsulleri ve hatta duygusal stres de saç dökülmesine yol açabiliyor.

Daha fazla balık harcayın: Balık yalnızca protein ve minerallerle dolu değildir. Aynı zamanda balık iyi bir Omega-3 ve D vitamini kaynağıdır. Bu iki besin maddesi de kemoterapi hastalarında saç dökülmesini önlemede faydalıdır.

Demir seviyenizi hakimiyet altında tutun: Bayanlar arasında daha yaygın olan demir yetersizliğine bağlı anemi, saç dökülmesinin bilinen sebebidir. Fakat saç dökülmesi sizin fark edebileceğinizden az olabilir. Beslenmenize kabak çekirdeği, kinoa ya da tofu gibi demir bakımından zengin besinler ilavelerseniz, bu yiyecekler saç dökülmesini önlemede takviyeci olabilir. Ancak kırmızı et ya da yumurtadan uzak duran vejetaryenler için yeterince demir almak daha güçtür.

B vitamini unutmayın: Biyotin, B2 ve B12 vitaminleri saç gelişimi için ehemmiyetlidir. B vitaminine ya da demire lüzumunuz olduğunu düşünüyorsanız, ilaç kullanmaya başlamadan evvel hekiminize müracaat etin. Daha basit bir çözüm olarak ise beslenmenizi bu beceriksizliğe uygun olarak yapılandırabilirsiniz.

Stresinizi hakimiyet altına alın: Rastgele bir zaman diliminde saçlarınızın yüzde 85’i büyüme, büyüme yarıyılındayken yüzde 15’i de son vefat safhasındadır. Stresli olaylar ise saçlarınızın yüzde 30-40’ının can vermesine yol açan natürel döngüye yol açan bir şok oluşturabilir. Netice olarak 3 ay sonra köpeklerin tüylerini dökmesi gibi siz de saçlarınızı dökmeye başlayabilirsiniz. Bu sebeple saç kaybını önlemek için stresle gayret etkenin yollarını arayın.

Reçeteli ilaçların prospektüslerini okuyun: Birçok insan kemoterapinin saç dökülmesini süratlendirdiğini biliyor. Fakat reçeteli ilaçlar da saçlarınızı dökebilir. Misalin, kan inceltici ya da psikiyatrik ilaçlar saç dökülmesini süratlendiriyor. Bu sebeple ilaçları içmeden evvel prospektüslerini iyice okuyun.

Kişisel hijyene umursayın: Saçınızın tenini ve saçınızı pak yakalamak, saç teninizde oluşabilecek rastgele bir mantar enfeksiyonu yaradılışını maniler. Böylece saçlarınız dökülmez. Fakat saç teninizi çok fazla şampuanlamayın, zira bu gidişat saç teninizdeki sebase bezlerinin zararına yol açabilir.

Kumpaslı egzersiz yapın: Kumpaslı egzersiz kelliği önlemede ehemmiyetlidir. Egzersiz stresi yatıştırır ve tendeki kan dolaşımını kumpaslar. Egzersiz yaptığınızda oluşan ter de ten üzerindeki hasarlı maddelerin atılmasına takviye eder.

Yorum yapın