Peker Açıkalın’ın hafızası açılmadı

Kalbi duran ve şuuru kapalı halde sağlık kurumuna yatırılan oyuncu Peker Açıkalın’ın hekimi açıklama yaptı.

Sinema sanatçısı Peker Açıkalın’ın sağlık gidişatına ait açıklama yapan Koşuyolu Kalp ve Damar Hastalıkları Sağlık Kurumu Başhekimi Doç Dr. Ali Metin Esen, “Şuuru tamamen kapalıydı, fakat şimdi şuuru sarih, bazı suallere yavaş da olsa yanıt verebiliyor. Çocuklarının adını söyleyebiliyor” dedi.

İYİLEŞME BAŞLADI

Sanatçının sağlık gidişatına ait açıklama yapan Doç Dr. Ali Metin Esen, “Dün akşamdan bugüne nörolojik gidişatında besbelli bir iyileşme oluyor. Şuuru tamamen kapalıydı, fakat şimdi şuuru sarih, bazı suallere yavaşta olsa yanıt verebiliyor. Çocuklarının adını söyleyebiliyor. 2001’de kendisini kimin operasyon ettiğini sorduğumuzda doğru yanıt verdi. Fakat çok sarih de değil, suallerin bir kısmını da yanıtlayamadı. Çok düşünerek ve yavaş yanıtlayabiliyor ama bu da çok pozitif bir büyüme. Öbür yandan kalbindeki batarya devrede ve zaman zaman kendi ritmi gelmekle birlikte çoğu zaman bataryanın desteklediği bir kalp ritmi söz mevzusu” diye konuştu.

Açıkalın’ın sağlık gidişatının iyiye gittiğini ifade eden Esen, “Hafta sonunu yoğun bakımda geçirecek. Dilerim; pazartesi şuuru çok daha sarih ve yoğun bakımdan çıkmaya hazır bir hastalanarak size ibraz ederiz. Sonrasında da daha ileri değerlendirmelerle ne yapacağız, öbür kapaklarıyla alakalı meselelere cerrahi bir teşebbüs düşünecek miyiz gibi. Esasen kalıcı bir kalp bataryayı uygulaması tasarlıyoruz. Bununla alakalı daha sonra size bilgi vereceğim” dedi.

Peker Açıkalın’ın kalp krizi geçirmediğini belirten Esen, ”Evvelinden bir kapak operasyonu geçirmiş ve kalp işlevleri emin seviyede eksilmiş, öbür iki kapağında da besbelli seviyede bozukluk olan bir hastamız. Böyle hastalarımızda tetikleyici bir ekip etkenlerinde tesiriyle ani ritim bozuklukları ve ona bağlı kalp durmaları olabiliyor. Peker Bey’in başına gelen şey bu” ifadelerini kullandı.

HAYATİ RİSKİ VAR

Sanatçının bir hafta daha sağlık kurumunda kalacağını belirten Esen, “Hayati riski bütün olarak atlattı diyemiyoruz. Onun için hafta sonunu yoğun bakım da geçirecek. Ama muayenehane gidişatı geldiğine göre yüzde 80 iyileşmiş vaziyette, özellikle nörolojik belirtilerinde besbelli bir iyileşme var ama bütün değil. Sarih bir belleği yok, çok net konuşamıyor, sözel irtibatı yavaş ama geldiğiyle mukayese eterek söylüyorum iyi vaziyette” dedi.

Ailesinin Peker Açıkalın’la görüştürüldüğünü belirten Esen, yoğun bakımdan çıktıktan sonra sık olmamakla beraber ziyaretçi kabul edebileceğini söyledi.

Yorum yapın