Peker Açıkalın hayata dönecek mi?

Kalbi elektroşokla çalıştırılan oyuncu Peker Açıkalın’ın şuuru kısmen açıldı. Hekimi, ünlü oyuncunun olağanüstü bir biçimde yaşama döndüğünü söyledi.

Peker Açıkalın, Moda’da bir trafik polisiyle tartışırken fenalaşmış, sağlık kurumuna kaldırılan ünlü oyuncunun kalbi birkaç kere durmuştu. Elektroşokla yaşama döndürülen ve daha sonra yoğun bakımda rehabilitasyona alınan Açıkalın’ın şuuru açıldı.

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde rehabilitasyon gören Açıkalın, solunum makinesinden de böldü. Dün basın açıklaması yapan Başhekim Doç. Dr. Ali Metin Esen ile Kalp ve Damar Cerrahı Dr. Fuat Büyükbayrak, sanatçının sağlık vaziyetinin iyiye gittiğini belirtti.

ÖNCE ÇOCUKLARINI SORDU

Fuat Büyükbayrak, Açıkalın’ın sağlık vaziyetiyle alakalı şunları söyledi: “Yaptığımız ilk açıklamada kötümser bir tablo çizmiştik. Peker Açıkalın, olağanüstü bir biçimde yaşama döndü. Şuuru yüzde 100 olmasa da açıldı. Solunum makinesinden böldü. Öğleden sonra konuşmaya da başladı. Çocuklarının adlarını söyledi, ‘Ben neredeyim, bana ne oldu’ diye sordu. Zaman, yer, tarih oryantasyonunda yavaş yavaş düzelme var. Beyin tomografisinde ciddi bir şeye tesadüfülmedi. Elini, ayağını kullanıyor. Kalp bataryasına bağlı olduğu için yoğun bakımdan çıkarmıyoruz. Hafta sonunu yoğun bakımda geçirecek. Birkaç gün içinde de banal odaya alacağız. Bize gelene kadarki o 10 dakikalık vakit bize uzun gelmişti. Demek ki o arayı tolere etmeyi muvaffak olmuş. Kalbinde ritim problemi olması, bu gidişatı tekerrür hayata ihtimalini gösteriyor. Şuuru bütün olarak açılmadığı için zarar kalır mı, şimdi onun takibindeyiz.”

STRESTEN UZAK DURMALI

Büyükbayrak, Açıkalın’ın stresten uzak durması gerektiğini de ifade etti: “Peker Bey’in bir evvelki operasyonu da oldukça tehlikeliydi. Bir hafta süresince yoğun bakımda kaldı. Kalbin kasılma eforu cılız, bu sebeple zahmetli bir vaziyetteydi. Taburcu oldu ama bu tip hastalıklar tekerrür nüksedebilir. Kesintisiz stresten uzak durmasını söylediğimiz halde, çok dikkat edememiş. Bir otel projesi vardı, bu proje ve kendi işi onu yordu sanırım. Bundan sonra imalciler de sağlık gidişatına dikkat ederse, iyi olacak.”

FİZİKİ MÜDÜHALE DEĞİL AĞIZ DALAŞI

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Peker Açıkalın’ın bir trafik polisiyle yaşadığı müzakere hakkında şunları söyledi: “Rastgele bir fiziki müdahale olmadığı anlaşılıyor. Peker Açıkalın, başka birinin taşıtının çekilmesi sırasında gelip ‘Çekmesenize taşıtı’ demiş. Fiziki bir şey yok ama bir ağız dalaşının yaşandığını varsayıyorum. Mevzuyu inceliyoruz.” Çapkın, “Vakaya karışan polis memuru hakkında rastgele bir soruşturma açıldı mı?” sualine ise “Bakacağız. Kusuru varsa, ne gerekirse yapılacak” cevabını verdi.

KILIÇDAROĞLU ZİYARET ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Peker Açıkalın’ı rehabilitasyon gördüğü Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumunda ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, ‘‘Sağlık gidişatı çok iyi. Kendisini gördüm. Sağlık Kurumundan çok memnun. Umarım kısa zamanda yoğun bakımdan çıkar ve kameraların karşısına geçer. Aday adaylığıyla alakalı bir şey konuşmadık. Günlük siyasi bazı mizahlar yaptı. Umarım kısa zamanda sağlık kurumundan çıkar” dedi.

Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘‘Dışarıdan aday bulamadıkları için Silivri’den aday gösteriyorlar. Sanki bir maskeli balo” açıklamasını sorması üzerine ”Söyler o. Ehemmiyetli değil” dedi.

Yorum yapın