O kuryelerden biri tanıdık çıktı!

Azeri işadamlarına ait olduğu öne sürülen 150 milyon doları, bagajla Rusya’ya taşıma turlarının ardından tanıdık bir ad çıktı…

14 kurye arasında yer alan Turgut Happani, şarkıcı Ebru Gündeş’in Azeri tebaalı eşi Reza Zarrab’ın sürücüyü…

Happani, dolar balyalarıyla sürüklettiği hatıra resmini Facebook’taki sayfasına da koymuş TÜRKİYE’den Rusya’ya bavullarla 150 milyon dolarlık para taşınmasıyla alakalı soruşturmada nezaretine alınan 14 kuryeden birinin, şarkıcı Ebru Gündeş’in Azeri eşi Reza Zarrab’ın sürücüyü ve takviyecisi Turgut Happani olduğu anlaşıldı. Paraları taşıyanlardan biri olduğu tespit edilen ve nezaretine alındıktan sonra hür vazgeçilen Happani, dolar balyalarıyla sürüklettiği resimlerini sosyal paylaşımsitesi Facebook’a koyarak kendini de bir anlamda deşifre etmiş.

2 METRELİK DOLAR
HABERTÜRK’ün ele geçirdiği resimlerde Happani, Kapalıçarşı’daki döviz ofisinin ambarında deste deste dolarlarla poz veriyor. Bir değişik resimde ise Zarrab’ın teyzesinin oğlu Behrooz Aghazadeh’in de bulunduğu 3 bireyin arasında ikimetreye yakın dolar destesi görülüyor. Bu resimlerin Zarrab’ın Kapalıçarşı’daki Durak Döviz Ofisi’nda çekildiği varsayım ediliyor.

GÜNDEŞ DE ALBÜMDE
Yeniden Happani’nin özel resimleri arasında, Ebru Gündeş ve eşinin medyaya yansımamış görüntüleri yer alıyor. Gündeş ve eşinin teknede sürüklettiği bir resim, Reza Zarrab’ın motosiklete ve ata binerken sürüklettiği resimler de dikkat topluyor. Zarrab’ın motorunun plakasında Ebru Gündeş’in isminden esinlendiği varsayım edilen ‘GE’ harfleri görünüyor.

BÜRO KAPALI
Para işleminin ortaya çıkmasından sonra Reza Zarrab’ın Kapalıçarşı’daki döviz ofisini hiç açmadığı tanımlandı.

Son senelerin en büyük kara para aklama işlemi
Son senelerin en büyük kara para aklama işlemi, 14 Aralık’ta İstanbul’dan Rusya’nın Vnukovo Havalimanı- ‘na giden üçü Azeri biri İranlı 4 bireyin bagajlarında 14.5 milyon dolar ve 4 milyon Euro ile tutulmasıyla başladı. Rusya Federal Gümrük Servisi, 14 kuryenin adını bildirdi ve para transferlerinin soruşturulmasını istedi. Tahtakale’de döviz ofisi sahibi ile çalışanı 14 şahıs nezaretine alındı. “Ayaklı borsacı” olarak öğrenilen 14 bireyin son 37 seferde 40 milyon dolar ve 10 milyon Euro’yu bagajlarla Rusya’ya taşıdığı tespit edildi. Bir sene içindeki meblağın ise 150 milyon doları bulduğu varsayım ediliyor. Paranın Azeri işadamları Nizami A., Surkhay H. ve Badalov V.’ye ait olduğu iddia edildi. İşadamlarının parayı yeniden bagajlarla Dubai’den Türkiye’ye, ardından Rusya’ya götürdükleri tanımlandı. 14 kurye hür vazgeçilirken, yurtdışındaki 3 Azeri işadamı hakkında tutma kararı çıkarıldı.

Yorum yapın