Modayı bu güzel kadınlar belirledi

Akıllara kazınmış ve bir dönem tahta oturmuş filmlerde giyilen kıyafetlerde moda akımlarının tarihine damga vurdu. Bu filmler oyuncuları yıldızlaştırmasının yanısıra kıyafetleri de trend kıldı.

450_21.jpg

Audrey Hepburn – Breakfast At Tiffany’s  (Tiffany’de Kahvaltı)

‘Breakfast At Tiffany’ filmi Audrey Hepburn’u bir yıldız ve küçük siyah elbiseyi de vazgeçilmez bir trend kıldı. Hepburn’un Givenchy imzalı bu seksi kokteyl elbisesi, gelmiş geçmiş en iyi film kostümü de seçildi.

450_1.jpg

Keira Knightley – Atonement (Kefaret)

Atonement döneminin en ilgi gören filmlerinden biri olsa da hafızalara kazınması için geçerli bir sebep de Keira Knightley’in giydiği zümrüt yeşili elbisedir. Jacqueline Durran tarafından tasarlanan ipek giysi retro olduğu kadar seksi de…

450_2.jpg

Anne Hathaway – The Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer)

Anne Hathaway, The Devil Wears Prada filminde giydiği özel tasarımlardan önce,  moda dünyasında tarzı için oldukça eleştiriliyor ve küçümseniyordu. Uzun bot modası da filmden beri geçerliliğini koruyor.

450_3.jpg

Marilyn Monroe – The Seven Year Itch (Yaz Bekarı)

Rüzgar ile havalanan beyaz kokteyl elbisesi Marilyn Monroe’nun ikonik moda stili haline geldi. Bu sahnedeki elbise hala pek çok genç kız tarafından mezuniyet geceleri için tercih ediliyor.

450_4.jpg

Kate Hudson – How To Lose A Guy In 10 Days (Bir Erkek 10 Günde Nasıl Terk Edilir?)

Kate, sarı saten elbisesi ile filmde oldukça seksi ve büyüleyici bir imaj çizdi. Boyundan bağlamalı elbisesi filmi izleyen her moda severin nefesini kestiği bir gerçek…

450_5.jpg

Audrey Hepburn – My Fair Lady (Benim Güzel Meleğim)

Audrey Hepburn bir kez daha listede yerini buluyor. My Fair Lady’de giydiği büyük güzel şapkalar, zaman kaybetmeden yüksek sınıf sosyete arasında bir akım haline geldi. Kadınlar o günden beri filmdeki ikonik şapkalar giyen karakterden ilham almaya ve son derece havalı şapkalar giymeye devam ediyor.

450_6.jpg

Diane Keaton – Annie Hall

Kostüm tasarımcısı Ruth Morley’in Ralph Lauren ile işbirliği yaparak Diane’in film için seksi görünümünü oluşturdu. Küstah ve seksi olduğu kadar erkeksi de bir stil. Karakterin dişiliğinin ön planda olduğunu söyleyemesek de dönemin kadınları tarafından oldukça pozitif karşılandı ve trend haline geldi.

450_7.jpg

Olivia Newton-John – Grease

Olivia Newton’ın Grease müzikalindeki giyim tarzı, moda dünyasına ‘iyi kız artık o kadar da iyi değil’ imajını hediye etti. Okul süveterleri ve güzel volanlar, omuz dekolteli üstlerle kombine edilen dar deri pantolonlarla yer değiştirdi.

450_8.jpg

Nicole Kidman – Moulin Rouge

Nicole Kidman, Moulin Rouge ile nihai seksi giyim stilini ortaya koydu. Film boyunca iç çamaşırları ile görünrn güzel oyuncu seksapletesi ile nefesleri kesti.

450_9.jpg

Alicia Silverstone – Clueless (Fırlama Kızlar)

Kısa etekler, diz üstü çoraplar, çıplak göbekler.. Hepsi Alicia Silverstone’un Clueless filminin modaya kattığı ögeler. Doksanlarde her kızın kavuşmak istediği görünüm oldu.

450_10.jpg

Sarah Jessica Parker – Sex And The City

Vivienne Westwood’un kendi elleri ile seçtiği ve Sarah Jessica Parker’ın Sex and The City filminde giydiği gelinlik, şu ana kadar Hollywood’un gördüğü en iyi kostümlerden birisi!

450_11.jpg

Madonna – Desperately Seeking Susan

Tozluklarla giyilen siyah elbiselerden açıkça sergilenen dantel sutyenlere, Madonna Louise Veronica Ciccone o dönemin kadınlarının çok daha seksi görünmesini sağladı. Desperately Seeking Susan filmi, erkekleri gücendiren ama kadınlar tarafından çok sevilen akımlar yarattı.

450_12.jpg

Uma Thurman – Pulp Fiction

Uma Thurman bu filmle birlikte basit şıklığı geri getirdi. Siyah pantolonları, kırışık beyaz gömleği, koyu bordo ojeleri ve siyah küt saçları dönemin tüm kadınları tarafından benimsenen trendler oldu.

450_13.jpg

Brigitte Bardot – And God Created Woman (Ve Tanrı Kadını Yarattı)

Dar etekler ve iki parçalık yüzme kostümü (şimdiki adı ile bikini), And God Created Woman filminde Brigitte Bardot tarafından sunuldu. Kısa sure sonar büyük kitleler tarafından Kabul gören bu giysiler sayesinde BB moda dünyasının en ünlü stil ikonlarından biri haline geldi.

450_14.jpg

Katharine Hepburn – Bringing Up Baby (Tehlikeli Bebek)

Tarzını genellikle salaş üstlerle giydiği taytlarla ortaya koysa da Katharine Hepburn, Bring Up Babay filmindeki kabarık kostümler de oldukça ilgi gördü.

450_15.jpg

Julia Roberts – Pretty Woman (Özel Bir Kadın)

Julia Roberts’ın filmde giydiği kostümler, gelecek jenerasyonun trendlerini belirledi. Deri kepten, saçta ‘bob’ stiline; atkuyruğu siyah saçlardan kırmızı elbisesine her ayrıntı moda oldu.

450_16.jpg

Glenn Close – Dangerous Liaisons (Tehlikeli İlişkiler)

Dangerous Liaisons’da Glenn Close’un canlandırdığı karakter moda severlerin gardıroplarına asalet getirdi. Her kadının istediği en ünlü kostüm sarı elbise ve ona eşlik eden bu siyah şapka oldu.

450_17.jpg

The Lisbon Sisters – The Virgin Suicides (Masumiyetin İntiharı)

Coppola, The Virgin Suicides filminin kostümleri ile moda dünyasına narin ve taze bir dişilik sundu. Gardıroplara için büyüleyici bir dönem oldu. Evet, kızlar seksi ama basit olanı ister.

450_18.jpg

Grace Kelly – Rear Window (Arka Pencere)

Grace Kelly’nin bu elbisesi, Rear Window filminde giydiği, moda tarihinin gerçek bir klasiği. Öyle güzel ki dönemin kadınları kadife derin v yakalar ile volan etekleri tercih etti.

450_19.jpg

Madonna – Evita

Bir moda ikonu olarak da kabul edilen Evita’yı canlandıran Madonna, rolünün hakkını verdi. Moda severlerin gardıroplarına zarafeti yeniden taşıdı, krem rengi ve açık tonlu yakalı bluzlar yeniden favori oldu.

450_20.jpg

Yorum yapın