Maden suyu hakkında neler biliyorsunuz?

.

.jpg

Maden suyunda doğru bilinen yanlışlar En fazla yanlış bilgiye sahip olduğumuz gıdalar arasında ilk sırada maden suyu geliyor. Maden suları konusunda toplumumuzu bilinçlendirmeye gayret eden bilim insanlarının başında Prof. Dr. Zeki Karagülle geliyor. Prof. Dr. Karagülle, maden suyunda en büyük yanlışlıkları şöyle sıralıyor:

16529.jpg

Maden suyu, soda mıdır?

Halk arasında ‘soda’ ve ‘maden suyu’ eş anlamlı kullanılmasına rağmen, ikisi birbirinden farklıdır. Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l´den daha az olmayan sulara verilen isimdir. Maden suyunun içinde bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulunur.
Soda ise yapay olarak karışımlarla elde edilir.

16530.jpg

Çocuklar maden suyu içebilir mi?

Çocuklar maden suyu içebilir. Büyüme çoğundaki çocukların demir, kalsiyum, çinko ve florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyacı vardır.

16531.jpg

Hamileler maden suyu içebilir mi?

Hamileler maden suyu içebilir. Hamilelik dönemi maden sularında bol miktarda bulunan minerallere ihtiyacın arttığı bir dönemdir.

16532.jpg

Maden suyu böbrek taşı yapıyor mu?

Maden suyu böbrek taşı yapmaz. Böbrek taşının nedeni yiyecek, içeceklerle alınan kalsiyumdan çok, yetersiz sıvı tüketimi ve genetik eğilim. Eğer böbreğinizde taş varsa ve maden suyu içme konusunda tereddüt ediyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız.

16533.jpg

Karaciğer ve böbreği bozar mı?

Maden suyu karaciğeri ve böbreği bozmaz. Bu organları hastalandırmaz.

7088.jpg

Maden suyu asitli içecek midir?

Maden suyu asit ihtiva etmez. Asit benzeri tat içindeki karbondioksit gazından kaynaklanır. Asit baz dengemizi bozmaz, vücudun asit yükünü artırmaz.

16535.jpg

Yorum yapın