Kırışıkları, sivilceleri ve kuruluğu banyoda atıyoruz!

.

.jpg

Banyonun rahatlatıcı etkisini çok iyi tanıyoruz. Şimdi aynı keyfi cildimizdeki sorunlara karşı kullanacağız. Kırışıklar, sivilceler, kuruluk ve kaşıntı suya karışıp gidecek!

Bitkisel yağlar veya süt ürünleri eklenen banyolar, derinin koruyucu örtüsünü güçlendirdikleri için, deri kuruluğuna karşı da uzun süre etkili olabilirler. Bu nedenle, banyodan sonra derinin kremlenmesine gerek kalmaz.

25790.jpg

Değerli maddeler içeren banyo katkılarının etkinliklerine zarar vermemek için, banyo suyunun çok sıcak (37-38 derece) olmaması gerekir.

– Bir tam banyoyu haftada 1-2 kereden fazla yapmayın.
– Önceden ağır yemekler yemeyin ve banyo suyunun 37-38 dereceden sıcak olmamasına dikkat edin; her iki durum da, kan dolaşımını olumsuz etkileyecektir.
– İdeal banyo süresi 15-20 dakikadır; fazlası deriyi ve kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir.
– Banyo sonrasında, yatakta kısa bir dinlenme çok rahatlatıcı olacaktır.

15596.jpg

Sivilceli cilt

Okaliptus yağı banyosu: Küveti doldurduktan sonra, su bir karış olunca beş damla okaliptüs yağını ekleyin. Bu katkının eşit oranda dağılabilmesi için, küveti duş süzgecinden akan suyla doldurun.

Lavanta yağı banyosu: ¼ litre elma sirkesi (yağlı deri için) veya ¼ litre krema (normal, kuru veya karışık deri için), sekiz damla lavanta yağı ile iyice karıştırılır, banyo suyuna eklenir ve su da iyice karıştırılır. Krema-lavanta banyosundan sonra ılık duş alınır. Elma sirkesi-lavanta banyosundan sonra duş alınmaz ve kurulanılmaz.

15597.jpg

Yağlı cilt

Şifalı bitki banyosu: Deriniz yağlıysa 150 gram mayıs papatyası veya civanperçemi, deriniz sivilceliyse 150 gram kuru nane veya atkuyruğu kullanın. Bitkiler bir litre, kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzülerek banyo suyuna eklenir.

15598.jpg

İltihaplı cilt

Ebegümeci banyosu: 50 gram kurutulmuş veya 100 gram taze ebegümeci çiçeği ve yaprağını ince kıyılmış olarak, kaynar derecedeki iki litre suyla haşlanır, ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.

Kan dolaşımını hızlandırmak için banyodan sonra beden, orta sertlikte bir fırça ile fırçalanır.

15599.jpg

Kuru cilt

Yağsız süt banyosu: Yağı alınmış iki litre süt banyo suyuna eklenirken, su iyice karıştırılır. Banyodan sonra ılık bir duş alınır ve hafifçe kurulanılır. Eğer deriye banyodan önce iki yemek kaşığı zeytinyağı yedirilirse, süt banyosu kuru deri için çok daha etkili olacaktır. Banyo suyuna eklenen bir bardak aynısafa çayı da deriyi yatıştırır.

Yağ banyosu: 50 ml badem yağı veya zeytinyağı sıcak banyo suyuna eklenir ve iyice karıştırılır. Banyodan sonra derinin üstünde kalan su elle sıyrılır ve kalan hafif yağ filmi masajla yedirilir.

13604.jpg

Kırışık cilt

Süt ve bal banyosu: İki bardak ılık sütte iki yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice eritilir, bir tatlı kaşığı bademyağı eklenir ve kapalı kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna eklenir ve banyo suyu da karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

Bal-süt-yağ banyosu: Banyo küveti doldurulurken 100 gram deniz tuzu serpiştirilir. Bu arada bir litre sıcak sütte 250 gram çiçek balı eritilir ve banyo suyuna eklenir. Banyo suyu iyice karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

8254.jpg

Cildi yatıştırmak için

Melisa ve aynısefa çiçeği banyosu: 3’er yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru bitki, kaynama derecesinde bir litre sıcak suyla haşlanır. Üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra sıcak duş alınır.

15609.jpg

Yorum yapın