Hep 30’lu yaşlarda kalmak elinizde!

.jpg

“Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğu kadar, her yaşın da ayrı bir beslenme şekli vardır” diyen Uzman Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar’ın hep 30’lu yaşlarda kalmanın yollarını anlattığı en doğal reçeteye hep birlikte göz atalım!

1521.jpg

Su, doğanın hazırladığı en etkili gençlik iksiridir. Hücrelerinizin uzun ömürlü ve genç kalmasını istiyorsanız, mutlaka su tüketimine özen gösterin. Kadınlar için 30’lu yaşlardaki ortalama su ihtiyacı 2 litredir. Cildinizdeki nem kaybını engellemek arzusundaysanız, saçlarınızın kuruyup kırılarak dökülmesini istemiyorsanız ya da yediklerinizi enerjiye çevirmeyip kilo almaktan çekiniyorsanız, lütfe su tüketimine özen gösterin.

18754.jpg

30’lu yaşlar cinselliğin keyifli geçebileceği özel yaşlardır, bu yaşlarda hormon kalitenizin devamlılığını korumak adına çinko mineralini hayatınızdan eksik etmeyin.

13922.jpg

Bu günleri sonradan unutmak istemiyorsanız B12 vitaminine dikkat edin. Yorgunluk, halsizlik ve unutkanlık bu yaşlarda çoğu zaman çalışma temposunun yüksekliğine yorulur; ama sebep olarak B12 eksikliği atlanır. Oysa B12 eksikliği ilk belirtilerini bu yaşlarda vermeye başlar. Artık yavaş yavaş deforme olan mideniz, B12 emilimini eskisi kadar iyi yapamaz hale gelir. Ne kadar B12’den yana zengin beslenseniz de vücudunuz ondan eskisi gibi faydalanamaz.

17771.jpg

Düzgün bir postüre sahip olmak için kalsiyuma ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Düzgün bir duruş, güçlü bir iskelet yapısı gençliğin en güzel belirtisidir. Yıllarca bu hazineye sahip olmak için kalsiyum anahtarını cebinizde bulundurmalısınız. İlerleyen yaşlarda ‘gençliğimde daha uzundum’ demek istemiyorsanız –ki bu kemik erimesini anlatan bir cümledir- 30’lu yaşlarda sütten, yoğurttan, peynirden alacağınız kalsiyumun değerini bilin.

18730.jpg

Güçlü bağışıklık için D vitaminini eksik etmeyin. 30’lu yaşlarda sık sık hasta olmak ‘artık yaşlandık’ cümlesine neden olur. Güçlü bir bağışıklığa sahip olmaksa gençliğin en değerli belirtisidir. D vitamini depolarınızı dolu tutmanın tek yolu da güneş! Üç haftalık güneş tatili, doğanın en özel sağlık reçetesidir.

14916.jpg

Cilt elastikiyetinizi korumak için C ve E vitamini alın. Size bu vaadi sunan kremlerin içinde bu vitaminler vardır. C vitamini, meyve ve sebzelerden her mevsim rahatlıkla karşılayabileceğiniz bir vitamin. E vitamini yağlı tohumlar ve bitkisel yağlardan karşılayabilirsiniz

7045.jpg

Kilonuzu yönetmek için 2-2.5 saatlik aralıklarla beslenin. Sık kilo değişimleri bu yaşlarda bedenin, özellikle de cildin hızla yaşlanmasına neden olur. Yiyecekler üzerinde oluşturacağınız zaman yönetimi, beraberinde size miktar yönetim alışkanlığı da kazandıracaktır.

15408.jpg

Maden suyu, doğanın cildinize armağanıdır. Günde mutlaka iki şişe tüketin. Maden suyunu cildinize de uygulayabilirsiniz. Doğal mineral kaynağı olan maden suyu, cildinizi hem içten hem dıştan besleyen en doğal maddelerdendir.

19242.jpg

Tarçın kokusu ve lezzeti kadın ruhunun vazgeçilmez tatlı isteğini kontrol altına alıyor dersek ne dersiniz? Yarım çay kaşığı tarçın lezzetiyle tatlıyla ilişkiniz kolay olacak.

14049.jpg

Alkol tüketim sıklığını ve miktarını mutlaka kontrol altına alın. Şu bir gerçek ki cildinizde şişede durduğu gibi ışıltılı durmuyor! Vücudunuza yaşattığı su kaybıyla cildinizi biraz daha yaşlandırıyor. Alkol alırken mutlaka su tüketimine özen gösterin.

7442.jpg

Sigara cildinizi, bedeninizi, organlarınızı, damarlarınızı, saçlarınızı, ellerinizi ve dudaklarınızı yaşlandırır. Bu olumsuz etkilerden kendinizi korumanın tek yolu sigarayı bırakmak ve düzenli olarak C vitamini içeren besinler tüketmek.

13574.jpg

Asla düşük kalorili diyetler uygulamayın. Çünkü bu sizi yaşlandırır! Yağsız diyetler cildinizin çok çabuk yaşlanmasına neden olur. Aslında çevrenizden bu uyarıları sıklıkla duyarsınız; ama hızla zayıflamanın verdiği haz yüzünden dikkate almazsınız! Oysa cildinizdeki çöküklük ve yorgunluk, diyetinizin hem yanlışlığının ispatıdır, hem de hızlı yaşlanmanın nedenidir. Lütfen zayıflama diyetlerini bir diyetisyen kontrolünde yapın.

17110.jpg

Sağlık için küçük sinyallerle doludur 30’lu yaşlar… Bu nedenle aile ağacınızı iyi sorgulayın ve uzman doktor eşliğinde risklerinizi belirleyin. Bu yaşlarda alacağınız önlemler, hastalıkları hayatınıza sokmamak adına oldukça önemlidir.

18633.jpg

Kadınların sihirli meyveleri çilek, kiraz, kırmızı üzüm, nar, yabanmersini, kuşburnu, mürdüm eriğidir. Bu meyvelerim damar ve hücre kaliteniz üzerindeki etkisiyle yıllara meydan okuyabilirsiniz.

10520.jpg

Düzenli çalışan bir sindirim sistemi; keyifli ve konforlu bir hayat, hızlı çalışan bir metabolizma, kaliteli vitamin ve mineral depoları demektir. Sindirim sisteminize iyi bakın. Posalı yiyecekleri; sebze ve meyveleri diyetinize katın.

18202.jpg

30’lu yaşların çay keyfi bambaşkadır. İşte ruhunuza ve bedeninize hitap eden çaylar: yeşil çay, kuşburnu, rezene, ıhlamur, mate, rooibos çayı, ekinezya ve beyaz çay. Bir çay listesi yapın ve günde beş fincana kadar çeşitlendirerek tüketin. Sindirimden dolaşım sistemine, iştah kontrolünden cilt kalitesine kadar pek çok fayda sağlayan bu çayların, doğanın bir başka armağanı olduğunu unutmayın!

12244.jpg

Ruhunuzu doyuran gıdaları keşfedin. Belki de çoktan keşfettiniz ve ofisinizdeki ilk çekmeceye de koydunuz; ama oraya uzanmamak için de elinizden geleni yapıyorsunuz. Biliyoruz ki çekmecedeki aşkınız çikolata! Ve bu kadar fırtınalı bir ilişki yaşamanıza gerek yok! Günün belirli saatini ona ayırmanız, ilişkinizi daha düzeyli kılabilir.

9057.jpg

Unutmayın, kırmızı etle capcanlı olursunuz. Cildiniz oluk gözüktüğünde ilk tepkiler ‘senin mutlaka kansızlık problemin var’ biçiminde olur. Bu tepki göz ardı edilmemeli. Kadınların kırmızı ete demir için mutlaka ihtiyacı var. Kırmızı eti haftada iki öğün tercih ederseniz, demir ihtiyacınızı rahatça karşılayabilirsiniz. Cildiniz de canlılığını kolaylıkla sürdürür.

14742.jpg

30’lu yaşlarda aşk bir başkadır. Ama 30’lu yaşlarda yaşanan aşklar hem kalp hem de akılla yaşanır. Lütfen partnerinizle çıkacağınız ilk akşam yemeğinde bir balık restoranını tercih edin. Balık sağlıklı, genç bir kalp ve beyin için vazgeçilmez bir besindir. Hem aklıyla hem kalbiyle aşk yaşamak isteyen kadınlara mutlaka balık öneriyorum.

18676.jpg

Yorum yapın