Hamileler için 6 havuz egzersizi

.jpg

Kolay bir doğum ve bebeğin anne karnında daha rahat pozisyonun alması için uzmanların ilk önerilerinden biri havuz içi egzersizleri… Bu egzersizler hem gebelik başlangıcındaki bulantı hissinin azalmasına da yardımcı oluyor.

Havuz sezonu da açılmışken bebeğinize zarar verme endişesiyle yüzmeye ara vermeyin. Spor etğitmeni Funda Öztürk Alban’ın önerilerini mutlaka dikkate alın.

28392.jpg

Egzersiz 1

Yardım edecek olan kişiye sırtınızı dönün ve kendinizi suya serbest bir şekilde sırtüstü bırakın. Yardım eden kişi başınızın dengede durması için boynunuzu desteklemeli. Tamamen yattığınızda gevşeyin.

28384.jpg

Egzersiz 2

Bu şekilde ayaklarınızı yavaş tempoda çırpın ve yardımcınız sizi gidiş yönünüze doğru yavaş yavaş çeksin.

28385.jpg

Egzersiz 3

Bu pozisyonda dizlerinizi kırarak yavaş bir şekilde çek-bırak hareketi yapın.

28386.jpg

Egzersiz 4

Şimdi koltuk altınıza bir makarna alın ve ellerinizi yardımcınıza uzatın. Bacaklarınızı çırpın ve yardımcınız sizi yavaşça çeksin. Unutmayın, ayaklarınızı çırparken yavaş ve ritmik olmanız gerekiyor.

28387.jpg

Egzersiz 5

Sırtüstü yatın ve yardımcınız kollarıyla sırtınızı desteklesin. Bu şekilde denge sağlandığı zaman açıkta kalan kolunuzu ve bacağınızı yukarı aşağı haraket ettirin. Bu işlemi 10 kez yaptığınızda aynı pozisyonu diğer kolunuz ve bacağınızla tekrarlayın.

28388.jpg

Egzersiz 6

Son olarak yüzüstü uzanın ve yardımcınızın ellerinden tutun. Bacaklarınızı ‘V’ şeklinde açıp kapatın. Bu hareketin adı kurbağa bacak ve pelvik kaslarınızı çalıştırıyor.

Görseller: hurriyetaile.com

28389.jpg

Yorum yapın