Hafızanızı geliştirecek dokuz ipucu!

.

.jpg

Not tutmayı alışkanlık haline getir!

Telefon numaralı, randevu ve yapılacak şeyleri unutmamak için yanınızda sürekli taşımak üzere minik bir ajanda ya da bilgisayarınızın üzerine yapıştıracağınız post-it kağı hatırlamanıza yardım edecektir.

‘Saat 15:00’da diş randevusu’
‘Terziye uğramayı unutma!’
‘Ece’ye doğum günü organizasyonu için geri dön!’ gibi notlar unutmanıza engel olacak.

11621.jpg

Dikkat çeken işaretler

Araba ya da ev anahtarınızı bir türlü nereye koyduğunuzu hatırlamıyorsanız, her zaman aynı yere koymak şartıyla bir yer belirleyin. Evinizde ya da ofiste kapının yanında küçük bir anahtar kutusu edinebilirsiniz. Kutuyu işaret ve sembollerin bulunduğu stickerlarla süsleyerek dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz. Çantanızın küçük cep kısımları da size yardımcı olacaktır.

11622.jpg

Yüksek sesle tekrarla

Yüksek sesle tekrarlamanın akılda kalıcılı olduğunu belirten Prof. Dr Türker Şahinler, “kendi kendinize ocağın altını kapattım” diyerek birkaç defa tekrar edilmesinin, daha sonra ocağı kapıtıp kapatmadığı sorusunun hatırlanacağını belirtiyor.

11623.jpg

Teknolojiden destek al

Hatırlamanıza yardımcı olacak olan kol saatinizin alarmını kurmayı deneyebilir, cep telefonunuzun hatırlatma kayıtlarını kullanabilir ya da ses kaydediciye not bırakabilirsiniz.

11624.jpg

Görsel algılama

Yeni bir bilgi edinildiğinde hafızada görsel imgeler oluşur ve bu görseller daha iyi hatırlamamıza yardımcı olur. Görsel hafızaları geliştirmek için internette veya test merkezlerindeki görsel hafıza testlerini uygulayabilirsiniz.

11625.jpg

Anımsatma tekniği

Karıştırdığınız kelimeleri, isimleri, eşyaları hatırlayacağınız isimlerle ya da kısaltmalarla daha iyi hatırlayacağınıza emin olun. Size o nesneyi çağrıştıran isimler, lakaplar koymayı deneyebilirsiniz. İsimleri aklınızda kalacak şekilde kısaltarak ezberleyebilirsiniz. Şahiner, tekerlemeler ve hikayelerin çok yardımı dokunacağını belirtiyor.

11626.jpg

Derin nefes al

Anksiyete ve stresin hatırlamayı engellediğinin altını çizen Türker Şahiner, derin nefes alma veya kasları gevşeten hareketlerin rahatlamayı sağlayarak, hatırlamanıza yardımc olacağını ekliyor.

11627.jpg

İyi bir uyku çek

Uyurken bilgileri pekiştirme görevini üstlenen beyin, düzenli bir uyku ile daha eski bilgilerin bile daha iyi hatırlanmasını sağlıyor.

11628.jpg

Doktora başvur

Aldığınız önlemler ya da yaptığınız hatırlatmalar pek işinize yaramadıysa, hatırlama güçlükleri devam ediyorsa, doktorunuza danışmalısınız. Depresyon, trioid ile ilgili problemler, bazı ilaçlar, vitamin eksikliği ve stres hafıza sorunlarına neden olabiliyor.

11629.jpg

Yorum yapın