En ünlü logolar nereden geliyor?

..

.jpg

Lacoste, 1933 yılında Jean Rene Lacoste tarafından tenis tişörtleri üreten bir firma olarak kuruldu. Ürünler şu anda bu kumaştan üretilen tüm tişörtlere de Lacoste denmesine sebep olacak kadar ünlü oldu.

Markanın timsah logosunun esin kaynağı da Jean Rene. Dönemin en başarılı tenis yıldızının lakabı Timsah’tı. Onun için özel üretilen tişörtler için arkadaşlarının şaka amaçlı çizdikleri timsah resmi markanın logosu olarak hala kullanılıyor.

25795.jpg

Calvin Klein’in logosu markanın baş harflerinden oluşuyor. bunun için özel bir tasarım yapılmadı. Marka jean sektörüne girmeye karar verdiğinde acil olarak kot ceplerine basılmaya uygun kısa bir logo istediler.

CK’nın özelliği ise farklı tip koleksiyonlar için farklı tip renk ve marka baskısı kullanıyor olmaları… Spor ürünleri için beyaz, haute couture koleksiyonları için siyah, hazır giyim ürünleri için gri olan logo seçiliyor.

25796.jpg

1925 yılında kurulan Chanel’in şu an insanların vücutlarına dövme olarak yaptırdığı bir logosu var. Aslında logonun yanlışlıkla oluştuğunu söyleyebiliriz. En ünlü parfümü Chanel No.5 (Chanel üsün ismi yerine numara kullanmayı sever) şişesi için hazırlanan bu logo daha sonra dergiler ve reklamcılar tarafından marka logosu olarak kabul edildi.

Marka yıllardır bu şekilde kurucusu Coco Chanel’in isminin baş harflerini taşıyor.

25797.jpg

1978 yılında Gianni Versace tarafından kurulan giyim markasının sembolü direkt olarak Yunan mitolojisinden geliyor. Klasik kültür öğelerine saplantısıyla bilinen tasarımcı logosunun markasının ruhunu yansıttığından çok emindi. Kendisine bakanları taşa çeviren Medusa ölümcül cazibeyi simgeliyor.

25798.jpg

Fendi, Edward ve Adele Fendi çifti tarafından kurulsa da logoyu Karl Lagerfeld tasarladı. Aynı zamanda, feminen, yani kadınsı kelimesinin baş harfi olan F ile puzzle benzeri bir logo seçildi. Şıklığın bileşenleri için ürettikleri aksesuarların tamamlayıcı özelliği vurgulanıyor.

25799.jpg

Fransuz markanın geleneksel anlayışında ‘zenginlik’ var. Logosunda da bir asilzadeyi görüyoruz. Fransa’nın en köklü ailelerinden olan Hermésler şirket logoları için de bunu kullanıyorlardı.

25800.jpg

Yorum yapın