Elveda demeye hazırlanın!

Yağlı saç diye bir şey yoktur, reelinde saçlı ten yağlıdır ve bu yağ saçları da yağlandırır. Düz saçlı şahıslarda saçlı tenden salgılanan yağ gün içinde saçlara süratle dağılır, fakat çok kıvırcık saçlı şahıslarda yağ saçlara doğru az dağılır.

Özellikle yağlı saç teninin, sıhhatini kazanması için kullanılacak şampuanın çok dikkatli seçilmesi gerekir. Yağlı saçı rehabilitasyon faktörün yolu saçlı tendeki yağı uzaklaştırmaktır. Yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar, yağı arıtmak için ağır surfaktanlar kapsarlar. Surfaktanlar yağı ve sudaki lekeyi uzaklaştırırlar.

Birçok birey şampuanların saçlı teni değil saçları yıkadığını düşünmektedir. Reelinde şampuanlar saçlı teni arınmak ve saçın sıhhatini gözetmek için üretilmişlerdir. Bu sebeple şampuan tercihi saçlı tene göre yapılmalıdır.

Aşırı yağlı saçları devirirken saçlar şampuanlanmadan evvel saçlı teni iki defa yıkamak gerekebilir. Hastaya şampuanın köpürmeye başlamasının, saçlı tendeki yağın uzaklaşması anlamına geldiği anlatılmalıdır. Bazen saçlı ten çok yağlı olduğunda, yağlar tenden uzaklaştırıldığı için köpürme olmayacaktır.

Saçı uzun olan Bayanlar şampuanı saçlı tenlerine saçlarını tepede toplamadan uygulamalı ve parmaklarla saçlı tene masaj uygulanmalıdır.

Cosmotürk’teki habere göre, saçı sık fırçalamak ve taramakta saçların yağlanmasını süratlendirir. Fırçalama harekâtı yağ bezlerini de faalleştirir. Ayrıca saçlar olası olduğunca az toplanmalıdır.

Ayrıca saçların kolay biçim alabilir biçimde kesilmesi de saça yapılan harekâtları eksilteceğinden yağlanmayı eksiltir. Misalin perma yapılması, saçları kabartarak saçlı tenden uzaklaştırdığından, saçların yağlanmasını eksiltir.

Yorum yapın