Düzenli bir evin 10 kuralı

..

.jpg

Hiç telaşa gerek yok!

Evinizin daima düzenli ve ışıl ışıl görünmesi için bu 10 püf noktayı bilmeniz yeterli. Temizlik malzemelerine her hafta kaç lira harcadığınız değil, ne kadar pratik olduğunu önemlidir, unutmayın!

10810.jpg

1. İlk olarak biriktirme huyunu bırakmanız gerekiyor. Eviniz için az sayıda ama değerli aksesuarlar tercih edin. Her köşede başka bir biblo, mum, örtü, tabak ya da duvardan sarkan duvar süsü, bebekler, nazarlıklar derken, eviniz ufak bir hediyelik mağazasına döndüyse toplu gözükmesi için ne kadar çabalasanız da beceremezsiniz.

19428.jpg

2. Eskimiş, kullanmadığınız, bir köşede tozlanan eşyaları ayırın. Verilebilecek durumda olanları verin ve diğerlerini atın. Birikmiş kavanozlar, kullanmadığınız abajur, renk değiştirmiş paspas, gözünüze ne takılırsa bu listeye dahil edebilirsiniz. Aksesuarlara bakarken ‘Bu neden burada?’ diye sorun. Gerçekten vazgeçilmez bir parça mı? Unutmayın ki evde çok eşya, her şey yerli yerinde olsa bile dağınık bir görüntü demektir.

19330.jpg

3. Ne atmaya ne vermeye kıyamadığınız parçalar için yeterli büyüklükte bir kutu alın. Yapı marketlerde çok ucuza bulabilirsiniz. Saklayacaklarınızı bu kutuya koyup dolap ya da baza altı gibi bir yere kaldırın. Evde değişiklik yapmak istediğinizde başka bir aksesuarla bu kutudan seçtiğiniz birinin yerini değiştirebilirsiniz.

19327.jpg

4. Evi eşya fazlasından kurtardıktan sonra şimdi bir bakın, her şey gerçekten de olması gerektiği yerde mi? Gazete, dergi, broşür gibi çabuk biriken ve dağılan kağıt yığını için bir gazetelik edinin. Gazetelik doldukça eski gazete, broşür ve dergileri atmanız gerektiğini de hemen hatırlatır.

19328.jpg

5. CD, kitap, DVD benzeri eşyalarınız için mutlaka bir kitaplık, raf, arşiv dolabı oluşturun. Ne kadar eşyanız olduğuna bağlı olarak pek çok alternatifiniz var. Bu tip küçük boy parçalar kendilerine özel olarak hazırlanmış bir yerde durmuyorlarsa hep dağınıklığa neden olurlar.

19323.jpg

6. Büyük eşyaların yeri bellidir ve onları yerine kaldırmak kolaydır. Ancak neden orada olduğu bilinmeyen daha küçük parçalar: çakmak, bozuk para, kibrit, toka, bardak altlığı, kalem benzeri eşyalar için hazırlıklı olmalısınız. Salonun uygun bir köşesine ahşap, orta büyüklükte bir kase koyun. Zevkinize göre başka bir dekoratif kap ya da kutu da olur. Bir benzeri de antrede ve çalışma odasında durabilir. Sözünü ettiğimiz ayağınıza dolanan ve hemen kaldırmak istediğiniz ıvız zıvırı bu kasede toplayın. Zamanınız olduğunda ayıklarsınız. Üstelik sonradan gerekecek bir şeyi de atmamış olursunuz.

19324.jpg

8. Akşam yatmadan önce mutfağı mutlaka toplayın. Bulaşıkları makineye yerleştirin, dışarıda tencere bırakmayın. Tezgahı ve ocağı üstten de olsa silin. Salonda bardak vs varsa bir tepsiyle toplayıp mutfağa getirin. Detaylara fazla takılıp kendinizi yormaya ve
fazla zaman harcamaya başlamayın yoksa ertesi gün üşenirsiniz. Aynı şekilde yatmadan önce salonda birikmiş ve ortada duran eşyaları yerine koyun. Koltuk battaniyenizi katlayın. Dergileri yerine koyun. Sabah kalkıp işe gidecek bile olsanız sanki yarın sabahtan bir misafiriniz uğrayacakmış gibi düşünün.

19325.jpg

9. Elektrik süpürgenizi çok zahmetli bir yere kaldırmayın. Ulaşması ve kullanması kolay bir yerde dursun. Böyle bir imkan yoksa bir el süpürgesi edinin ve kolayca erişilecek bir yere koyun. El süpürgelerinin ne kadar rahat bir ev aleti olduğunu anlayınca bir daha vazgeçemeyeceksiniz, emin olun.

17153.jpg

10. Eşyaları yerli yerine koymayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Önceleri zor gelebilir ama kendinizi zorlamalı ve sonra yaparım dediğiniz an, hayır şimdi demeye başlamalısınız. İstediğiniz kadar kutu alın ya da raf yaptırın. Eğer eşya yerleştirmeye üşenecekseniz hiçbirinin size faydası olmayacaktır. Üstelik zamanla hızlandığınızı ve ev toplu oldukça yorulacak bir neden de çıkmayacağını göreceksiniz.

19322.jpg

Yorum yapın