Duruşunuzu güzelleştirecek egzersizler!

….

.jpg

Masa başında, hareketsiz çalışanların ortak şikayetlerinin en başında dik duramamak, düzgün oturamamak ve zamanla kamburlaşan bir sırt gelmektedir. Peki bu kaçınılmaz bir mesele mudur? Netlikle hayır!

Bu egzersizleri yaparak daha dik ve düzgün bir görünüme sahip olabilirsiniz!

22961.jpg

Kol hareketi

Ayakta dik durun. Bacaklarınızı kalça genişliğinde açın, dizlerinizi hafifçe bükün. Sırtınızın artta, her iki elinizle bir kitap tutun. Şimdi kitabı kollarınızla yukarıya doğru kaldırın. Bu sırada karnınızı iyice gerin. Hareketi uygularken bedeninizin üst bölgesinin dik durmasına özen gösterin. Kollarınızı yine alta indirin. Egzersizi 15 defa uygulayın.

21893.jpg

Omuz çevirme

Adım pozisyonunda durun. Sağ bacağınızı dizinizden bükerek bir adım öne atın. Bedeninizin üst bölgesini, sol bacağınız, sırtınız ve başınız düz bir çizgi oluşturuncaya dek öne doğru eğin. Kollarınızı her iki yana doğru aça-rak başınızın arda yerleştirin. Baş parmaklarınız şakaklarınızda, öteki parmaklarınız ise başınızın arka kısmında olmalı. Dirseklerinizi hafifçe arkaya doğru gerin. Bedeninizin üst bölgesini usulca sağa doğru çevirin. Başınızı da hareketi uygularken aynı doğrultuya güzergahın. Ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Egzersizi 15 defa yineleyin. Aynı hareketi, öteki bacağınızla da yapın.

21895.jpg

Sırt ve karın hareketi

Bir sandalyeye oturun. Sırtınızı sandalyeye dik olarak dayanın. Aşina olduğunuz biçimde soluk alın ve bu sırada oluşan hareketi sezmeye çalışın. Şimdi, karın bölgenize doğru soluk alın. Ardından usulca soluk verin. Dikkat edin, soluk verişiniz, oksijenin bedeninize giriş müddetinden daha fazla olmalı. Soluk alış – verişi arasındaki natürel molaya da odaklanın. Yine soluk alın. Bu egzersize takribî üç dakika süresince devam edin. Solunum egzersizini her gün iki defa tekerrür edin.

22960.jpg

Sırt ve kol hareketi

Bir elinize 2.5 kiloluk bir ağırlık alın ve kolunuzu dirsekler-den büküp, ağırlığı omzunuza doğru çekin. Bu hareketi iki set, 15 tekerrür olarak yapın. Aynı hareketi yeniden iki set olarak öteki kolla 15 defa yineleyin. Hareketin ikinci kısmında; bu defa iki elinizdeki ağırlıkla oturma pozis-yonu alıp doğrulun. Göğüs hizasında birleştirdiğiniz iki elinizdeki ağırlıkları sola ve sağa açıp kapatın. Bu hareketi de iki set olarak 15 defa yineleyin. Son kısımda ise iki elinizdeki ağırlıkları başınızın üzerine kaldırıp indirin.

22059.jpg

Sırt ve karın hareketi

Rahat bir giysiyle sandalyeye oturun. Sırtınız sandalyeye dik olarak dayanın. Aşina olduğunuz biçimde soluk alın ve bu sırada oluşan hareketi sezmeye çalışın: Soluduğunuz oksijen nereye gidiyor? Göğsünüz ya da karın bölgeniz yükseliyor mu?
Şimdi, karın bölgenize doğru soluk alın. Ellerinizden birini karnınızın üzerine yerleştirirseniz, oksijenin doğru yolda olup olmadığını kavrayabilirsiniz. Ardından usulca soluk verin. Dikkat edin, soluk verişiniz, oksijenin bedeninize giriş müddetinden daha fazla olmalı. Soluk alış – verişi arasındaki natürel molaya da odaklanın. Yine soluk alın. Bu egzersize takribî üç dakika süresince devam edin.
Solunum egzersizini her gün iki defa tekerrür edin. Birkaç hafta sonra soluk alış verişiniz kendiliğinden düzelecek ve hücrelerle adalelere daha fazla oksijen gidecek.

13426.jpg

Yorum yapın