Düğün stresiyle nasıl savaşmalı?

.

.jpg

Hayatınızın en büyük günlerinden biri için özel bir özen göstermeniz gerekiyor. Stres ve gerilim tüm gününüzün büyüsünü bozmasın! Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Nihal Tunçer, kusursuz bir düğün günü için bunları öneriyor.

27373.jpg

Renkli besinler

Gökkuşağı gibi renkli besinler seçin. Kıyafet konusunda bile giydiğimiz renk psikolojimizi etkilerlerken, besinlerin renklerinde gizli olan fitokimyasallar psikolojiniz üzerinde direkt etki yaratır. Günlük beslenmenizde rengarenk sebze ve meyve seçimleri yapın.

13241.jpg

Mutluluk hormonu

Folik asit düzeyi seratonin salgısı için önemlidir. Folik asit düzeyinin azalması seratonin salgısını azaltır. Folik asitten zengin koyu yeşil yapraklı sebzelere günlük beslenmenizde yer verin.

13242.jpg

Kompleks karbonhidratlar

Stresle başa çıkabilmek için tatlı yeme eğilimi yaygın bir davranıştır. Ancak tatlı (içinde basit karbonhidrat olarak adlandırdığımız şeker içeren tatlılar) yedikten sonra kısa süre içinde kan şekerinde ani bir yükselişe ve arkasından hızla bir düşüşe neden olur. Kendinizi daha depresif ve uykulu hissetmenize neden olur. Tatlı gibi basit karbonhidratlar yerine kan şekeri seviyesini daha yavaş yükselten aynı zamanda sindirim sırasında seratonin salgısını artıran kompleks karbonhidratları tercih etmeniz daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Kompleks karbonhidratlar; meyveler, sebzeler, kurubaklagiller, tam tahıllı ekmekler ve tam tahıl unundan yapılmış besinlerdir.

13249.jpg

Kafein yasak!

Yoğun kafein alımı stres düzeyinizi artırır. Bunun yerine yatmadan önce içeceğiniz papatya veya melisa çayı sindiriminize yardımcı olarak, uykuya geçinizi kolaylaştırır ve sizi rahatlatır.

9219.jpg

Badem ve ceviz

Ara öğünde yiyeceğiniz 2 ceviz veya 7-8 bademin içindeki E ve B vitaminleri hem bağışıklık siteminizi, hem cildinizi, hem de mutluluğunuzu artıracaktır.

8304.jpg

Kahvaltı

Yeni bir günün başlangıcında, bütün gece aç kalan vücudun, düzenli çalışmasını devam ettirebilmesi için sabah kahvaltısının önemi büyüktür. Beynin maksimum performansı için en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı etmek gün içinde kan şekeri düzeninizi olumlu yönde etkiler. Kan şekerinde ani iniş ve çıkışlar yaşamazsanız kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

13248.jpg

Yorum yapın