Diyetinizi kandıracak 10 taktik!

….

.jpg

Her yaz başında diyet kararı alıyor, fakat başarılı olamıyor musunuz? Bu kez hevesinizi kırmayın, çünkü ELMAELMA var!

Diyetin sizi korkutmasına izin vermeden, kendinize kolaylık sağlayabileceğiniz 10 püf noktası belirledik. Böylece sıkıcı bir rutine girmeden, keyifle incelecek ve bikininizi güvenle giyebileceksiniz!

27823.jpg

Kahvaltıyı atlamayın!

Hiçbir zaman kahvaltıları atlamayın. Yağsız yoğurdun içine muzu dilimleyin. Pişmiş yulafın içine kuru üzüm koyup yemeyi deneyin.

13248.jpg

Şekersiz bir hayat

Çay ve kahvede şeker kullanıyorsanız bırakın. Günde beş şeker 100 kalori enerji verir. Her gün sadece 100 kaloriden vazgeçerek yılda 36 bin 500 kalori tasarruf edersiniz, bunun karşılığında yıl sonunda 5 kg zayıflamış olursunuz. Tam tersini düşünmek belki daha etkili olabilir. Her gün beş şeker yemek, yıl sonunda 5 kg yağ anlamına geliyor.

22043.jpg

Ve tabii ki meyve!

Yemek yedikten bir ya da iki saat sonra tekrar acıkıyorsanız atıştırmak için meyve yiyebilirsiniz. Meyve bir sonraki öğüne kadar sizin tok hissetmenizi sağlayacaktır.

20210.jpg

Yağı en aza indirin!

Salataya eklediğiniz yağ miktarını gözden geçirin. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı yeterlidir. Fazlada her bir kaşık 50 kalori almanız demektir. Günde 50 kalori fazla tüketmek, yılda 2 – 3 kg yağlanmanıza sebep olur.

14742.jpg

Baklagilleri listenizden çıkarmayın!

Kuru baklagilleri haftada 1 – 2 kez mutlaka yemeye çalışın. Mercimek, nohut, kuru fasulyeyi ihmal etmeyin. Sıcak yemek yapmak dışında haşlayıp salatalarınıza karıştırabilirsiniz, çorba olarak tercih edebilirsiniz. Kuru baklagiller lif içeriği sebebiyle daha uzun süre tok tutar ve kilo vermeye yardımcı olur.

13830.jpg

Alkol tüketimini sınırlayın!

Alkol tüketiminizi sınırlandırın. Fazla miktarda (günlük 100 ml den fazla) alkol tüketen kişilerde hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Alkol seviyorsanız tercihiniz hep şarap olsun. Rakı, votka ve viski içtiğinizde yüzde 45- 50 oranında alkol alırsınız, oysa şarabın alkol oranı yüzde 12 -15 dir. 1 gram alkolün 7 kalori olduğunu unutmayın.

12358.jpg

Öğün atlamayın!

Öğün atlamayın. Öğün atlamayı alışkanlık haline getirmeyin. Çünkü atlanan her öğünden sonra, diğer öğündeki besin tüketimi daha fazla olmaktadır. Beslenmenizi bu konuda yeniden gözden geçirin. Ara öğün yapmayı unutmayın. Az ve sık yeme prensibiyle metabolik hızınız artar, kan şekeriniz dengede olur ve açlık hissetmezsiniz. Uzun süre aç kalmak özellikle öğle yemeği yedikten sonra 6 – 7 saat aç kalıp akşam yemeğini geç yemek kilo alımında önemli bir etkendir. Bunun için 3 saatten fazla aç kalmamaya özen gösterin.

20827.jpg

Yaşam biçiminizi gözden geçirdiniz mi?

Yaşam biçimi ve düşünce şeklinizi yeniden yapılandırın. Dengeli beslenme ve iyi yaşamı hayatınızın bir parçası haline getirin ve etrafınıza da bunu anlatın. Arkadaşınıza giderken pasta almak yerine, taze meyve sepeti veya zeytinyağı ürünlerinden bir sepet hazırlayabilirsiniz.

25597.jpg

Süt ve süt ürünleri şart!

Günde üç ya da dört defa süt ve yoğurt ya da peynir gibi süt ürünlerini tüketen kadınlar, tüketmeyenlere oranla yüzde 70 daha fazla yağ yakarlar. Çünkü kalsiyum metabolizmayı hızlandırırken vücuda daha fazla yağ yakması için komut vermiş olur. Bu ürünlerin light olanları ile zayıflama hızınızı arttırabilirsiniz.

14101.jpg

Yemekten sonraya dikkat!

Kilo almamak için özellikle akşam yemeğinden hemen sonra yatma alışkanlığından kurtulun, mümkünse18:00’dan sonra meyve dışında bir şey yemeyin. Gece atıştırmalarından da kurtulun. Saat 22:00’da mutfak kapanmış olmalı. Gece yatmadan önce bir bardak soğuk su içebilirsiniz.

21301.jpg

Yorum yapın