Dişlere düşman 5 besin

.

.jpg

Günde üç kere dişleri fırçalamak diş sağlığı açısından gerekli olsada, tek başına yeterli olmuyor. Sağlıklı dişler ve mükemmel gülüşler için yiyip içtiklerinize de dikkat etmeniz gerekiyor.

Çocukluğumuzdan beri şeker yemenin dişlerimizi çürüttüğünü ve elmanın çok faydalı olduğunu duyduk. Ancak King’s College Londra Diş Ensttüsü’nden bilim adamlarına göre elmanın da zararlı olduğu durumlar olabiliyor. Çok az insan elmanın dişlere karbonatlı içeceklerden 4 kat daha fazla zarar verdiğini bilir.

14179.jpg

1. Elma ve dişler

Bilim adamları bazı cins elmaların içerisinde dört tatlı kaşığı oranında şeker olduğunu ve bu nedenle ağız içerisindeki asitlik oranını arttırdığına dikkat çekiyor. Kalsiyumun asidi nötrleştirdiği biliniyor. Ayrıca kemik dokusunu ve dişleri de güçlendiriyor. Bu nedenle doktorlar elmayı bir dilim peynirle birlikte yemek gerektiğini belirtiyor. Böylece elmanın olumsuz etkisi ortadan kalkmış oluyor.Uzmanlara göre sorun ne yediğimiz değil, aslında nasıl yediğimiz. Eğer elmayı yavaş bir şekilde yersek yüksek oranda asidin dişlerimize zarar vermek için yeterli vakti oluyor. Bu konuyla ilgili yaşları 18-30 arasında değişen 1000 kişi üzerinde bir inceleme yapıldı. Uzmanlar kişilerin beslenme düzenleri ve diş sağlıklarıyla ilgileniyordu. Sonuçta elmaya düşkün olanların diş minesinin zedelenme riskinin diğerlerine oranla 2.7 kat daha fazla olduğu görüldü.

14180.jpg

2. Dişlere zarar veren içecekler

Şarap, bira ve meyve suları düzenli olarak tüketildiğinde dişlerin zarar görme riski 4 kat artıyor. Doktorlar bilinçli bir şekilde bu problemin ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekiyor. Taze sıkılmış şekersiz meyve suları tercih edilmeli, şarap ve bira gibi alkollü içecekler ise mutlaka nadiren tüketilmelidir.

14181.jpg

3. Tahıllı yiyecekler

Tahıllı yiyeceklerin dişler konusunda kara listede olmasının sebebi içeriğindeki şeker. Doktorlar günde en az beş öğün yemek gerektiğine inanıyor. Bu sayede atıştırmalıklardan uzak durmak mümkün olacak ve tahıllı gofretler ve çikolatalardan uzak durmak daha mümkün olacaktır.

14182.jpg

4. Yemeklerden sonra diş fırçalamak

Genellikle bildiğimiz ve duyduğumuz gibi yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak sağlıklı değildir. Yiyeceklerin asidi nedeniyle diş minesi saldırıya açık bir hale gelir ve dişleri fırçalamak dişe zarar verebilir. Dişleri yemek yedikten 30 dakika sonra fırçalamak daha sağlıklıdır.

14183.jpg

14184.jpg

Yorum yapın