Çok doyacaksınız, çok zayıflayacaksınız

.

.jpg

Bu diyetin adı ‘volumetrik diyet’, yani hacim diyeti… Amacı ise yemeyi sevmek, tadını çıkarmak ve doyana kadar yemek! Evet, yanlış okumadınız. Karnınız doyana kadar yiyeceksiniz!

Nesnelerin hacmini ölçmeye yarayan bir birim olan ‘volumetri’den adını alan diyet yöntemi, besinleri kalori değerlerine göre değil, hacim değerlerine göre sınıflandırıyor. Örneğin; 15 tane üzüm, tartıda 100 gram geliyor ve kalorisi de 70 civarında. 15 tane kuru üzüm ise en fazla 20 gram ve onun da kalorisi 70 civarında. Peki, 100 gram üzümle mi doyarsınız, yoksa 20 gram kuru üzümle mi? Her ikisinin de kalorisi aynı ise siz hangisini seçersiniz?

29309.jpg

Sabah

Aç karnınıza bir bardak su için. Büyük bir kase içine yulaf ezmesi ile taze meyve parçaları koyun ve bu karışıma yağsız süt, yoğurt ya da meyve suyuyla hacim kazandırın.

20208.jpg

Ara öğün

Bir patates salatasının içine bolca salatalık doğrayın. Bu salatanızın hem hacmini artıracak hem de daha doyurucu olacak.

25891.jpg

Öğle

Sade suya tirit tarzı çorbanızın hacmini artırmak için kepekli makarna ve sebzelerden faydalanın. Makarna yerine bulgur, yarma, pirinç gibi bakliyatlar da kullanabilirsiniz.

Kurubaklagiller de çorbaya ayrı bir lezzet ve hacim katar. İsterseniz içine arada bir tavuk, balık ya da et parçaları atın. Eğer zengin bir çorba içme şansınız yoksa balık ya da tavuk filetonun yanında bol salata ve sebze yiyebilirsiniz. Ardından küçük bir sütlü tatlı ya da meyve alabilirsiniz.

Bol bol su içmeyi unutmayın.

13920.jpg

Yorum yapın