Bunları yiyin, tok ve fit kalın!

.jpg

Her yeni yıl arifesinde diyet yapma kararı mı alıyorsunuz? Bu kez hevesinizi kırmayın, çünkü ELMAELMA size yardımcı olacak. Bu besinler sayesinde hem açlık hissinizi bastıracak, hem de çok sağlıklı besleneceksiniz.

18023.jpg

Balık

Proteinden zengin olan balık çeşitleri, bolca fosfor ve omega 3 içerir. Buğulama, fırında pişirme gibi sağlıklı yöntemlerle tüketmek daha faydalıdır.

13922.jpg

Patates

B ve C vitaminlerinden zengin, yüzde 15’i karbonhidrat ve yüzde 77’si su olan patates bir “potasyum deposu”dur. Yüksek nişasta içeriği yüzünden diyet listelerinden atılmış olsa da, haşlanmış veya fırınlanmış haliyle az miktarda tüketilebilir.

7703.jpg

Süt danası

Yaşı 3 ila 6 ay arasında değişen dananın eti en makbuldür. Yüzde 20’si protein ve yüzde 6,5’i yağ olan bu değerli besin maddesi fosfor, potasyum, sodyum, demir, çinko ve B12 vitamini açısından zengindir.

14742.jpg

Yumurta

Haşlanmış, yağda ya da omlet ve menemen hali ile çok değerli bazı amino asitleri beslenmemize kattığı, A, D, E, K vitaminlerinden, fosfor, potasyum ve sodyumdan zengin olduğu için tartışmasız en önemli gıdalarımızdan biridir.

11761.jpg

Elma

Yüzde 85’i su olan, potasyum, B, C ve E vitamininden çok zengindir. Mutlaka beslenme planımızda olması gerekir.

14382.jpg

Beyaz peynir

Yüzde 85’i protein olan, kalsiyum zengini ve kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir. Tek sakıncası değişen yağ ve tuz oranlarıdır. Tüketim miktarını doğru belirlemek gerekir.

16250.jpg

Yeşil sebzeler

Vitamin ve mineralden zengin, bol su ve lif içerikleriyle sindirim sisteminin dostu, çiğ olarak da tüketilebilmeleri nedeniyle pratik besinlerdir.

11618.jpg

Makarna ve erişte

Kompleks karbonhidrat içeriği sayesinde kan şekeri düzeyini yavaş etkilediği için acıkmayı da geciktirir.

13694.jpg

Hindi

Protein deposu olan, fosfor, demir, çinko, selenyum, bakır, B2, B3, B5, B6, B12 vitaminlerinden zengin bu besini farklı ve sağlıklı pişirme yöntemleriyle rahatlıkla kullanabilirsiniz.

8305.jpg

Kabuklu deniz mahsülleri

Yengeç başta olmak üzere tüm bu grup gıdalar yoğun ve sıkı dokulu etleriyle iyi birer protein kaynağıdır. Fakat yüksek iyot içerikleri, bu mineral açısından kısıtlamaya gitmesi gereken kişiler için tehlike arz eder.

5924.jpg

Yorum yapın