Bu yüzden şişmansınız!

.

.jpg

Bütün yöntemleri denemenize rağmen hala ‘balık etli’yseniz, siz de ömür boyu şişmanlar kulübünün üyesi olarak kalacaksınız. Çünkü ilk olarak zayıf olmak istediğinize karar vermeli, başkaları için değil, kendiniz için kilo vermek istediğinizi düşünmelisiniz.

Şişman olmak kaderiniz değil!

Günlük alışkanlıklarınızın farkına varıp, birkaç küçük değişiklikle bu kulübe veda edebilirsiniz.

İşte kilo almanızı sağlayan alışkanlıklar…

14779.jpg

1. Sınırsız kartlar

Bir kredi kartı şirketinin, 100.000 yemek restoranında yaptığı araştırmaya göre; kredi kartıyla yemek alan insanlar, nakit parayla yemek alanlara göre yüzde otuz oranında daha çok para harcıyor. Bu da ortalama bir kadın için bir yılda ekstradan 17,160 kalori demek.

11656.jpg

2. Diziler

Televizyon karşısında iki saat geçirenler, yarım saat geçirenlerden daha fazla şişmanlığa meyilli. Televizyon seyrederken hareketsiz kalıyoruz ve kalp atışımız, kan basıncımız ve metabolizmamız yavaşlıyor. Bu da daha az kalori yakmamıza neden oluyor.

2781.jpg

3. Az çiğnemek ve hızlı yemek

Beynimiz tokluk hissini yemek yemeye başlamamızdan 15-20 dk sonra yaşıyor. Hızlı yemek yediğimiz takdirde, tokluk hissedene kadar çok fazla kalori alıyoruz. Bu da yüksek kan basıncı, obezite ve yüksek kolesterole neden oluyor.

14780.jpg

4. Atıştırmak

Bilgisayar başındayken, araba kullanırken, televizyon seyrederken ya da alışveriş yaparken atıştırıyorsanız, kilo alma riskiniz fazla. Çünkü bu tür atıştırma alışkanlık yapıyor.

14781.jpg

6. Egzersizden kaçmak

Hayat koşuşturmacası içinde egzersiz günlük programınıza dahil olmayabilir. Televizyon karşısında uyuyakalmaktan egzersiz yapmaya vakit kalmıyor malesef!

10810.jpg

7. Yağ ve kalorilere bakmamak

Çoğu insan, yedikleri şeylerdeki yağ ve kalori değerlerinin farkında değil. Bu, sağlıksız beslenmeye ve de gereken kalori miktarından neredeyse iki katını almaya sebep oluyor.

14666.jpg

8. Öğün atlamak

Araştırmalara göre, kahvaltı eden insanların aşırı kilolu olma riski diğerlerine göre daha düşük.

12827.jpg

9. Rahatsız kıyafetler

Araştırmalara göre, rahat kıyafetler, fiziksel aktivite oranını arttırıyor. Kot giyilen günlerde, insanlar fazla adım atarak ortalama 25 kalori fazla yakıyor. Her gün kot giymekse, yılda 6,250 kalori yakımına sebep oluyor.

13440.jpg

10. Kalıtım

Şişmanlığa neden olan diğer önemli bir faktör de soyaçekim ve bünye yapısıdır. Şişman ailelerin çocukları da genellikle şişmandırlar. Bazı bünyeler kilo almaya ve şişmanlamaya diğerlerinden daha yatkındır. Şişman anne ve babalardan doğan ikizlerin ayrı yer ve şartlarda büyümelerine rağmen daha sonra her ikisinin de şişman oldukları kanıtlanmıştır.

13055.jpg

Yorum yapın