Bu tasarruflarla para biriktirebileceksiniz!

.

.jpg

Paranızı bütçenize göre harcamak zorunda olduğunuzu unutarak, lüks yaşamayı seviyor ve sonunda da parasız kalıyorsanız, harcadığınız paraları bu önerilerle daha farklı biçimde harcayacak para bile arttırabileceksiniz.

Kıyafetler:

Aldığınız hassas kumaşlı kıyafetlerinizi kuru temizlemeye vermek ayda yaklaşık 40, yılda ise 500 TL masrafa sebep oluyor. Kuru temizlemecilerin fiyatlarını araştırıp size en uygun olanını seçin ya da internetten uygulayabileceğiniz kuru temizleme tekniklerini öğrenebilirsiniz.

16177.jpg

Ev alışverişi:

Her akşam iş çıkışı markete uğramanın iyi olmadığını belirten araştırmacılara göre, haftada birkaç kere uğrayanlar daha az ihtiyaçları karşılamaları gereken ihtiyaçları kalmasına rağmen haftada bir kere uğrayanlara göre daha fazla alışveriş yapıyorlar.

Stephanie Nelson, tasarruf yapmak istiyorsanız mutlaka liste yapmanız gerektiğini belirtiyor. Böylece liste dışına çıkmayacak, sadece ihtiyacınız olanları alacaksınız. Ayrıca süper marketlerin kendi ürünlerinin kalitesiz olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yüzde 25 daha ucuza alışverişinizi yapmış olursunuz.

16178.jpg

Dışarıda yemek:

Her gün dışarıda yemek yerine öğle yemeğinizi evden getirip, akşam yemeğinizi de evde yiyerek bütçenize büyük ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz. Böylece, ayda sadece iki ya da üç kere sevdiğiniz mekanlarda yemek yiyebilirsiniz.

16179.jpg

Ev giderleri:

Programlı termostat kullanımını öneren Amerikan Çevre Koruma Derneği’nden Maria Vargas, böylelikle senelik doğalgaz masrafının azalacağını belirtiyor. TV, bilgisayar vb. elektirikli cihazları kullanmadığınız zamanlarda fişini çekmeyi unutmamanız gerekiyor. Boşuna elektirik kullanmamaları için fişlerin çekilmesi gerektiğini belirten John Ullman bu şekilde hem kazanç sağlayacağınızı, hem de çevreyi koruyacağınızı belirtiyor.

16180.jpg

Yorum yapın