‘Bu kış nereye gitsek?’

.

.jpg

Bursa- Uludağ

Kış aylarının dört gözle gelmesini isteyenler için tam da mevsimi… Kayak sezonu açılıyor. Büyük kayak pistleri, birbirinden güzel otelleri ve gece eğlenceleriyle Uludağ kış mevsimini sevenler için çok iyi bir tercih olacak.

Kurban Bayram’ı tatilinizde Uludağ’ı tercih edebilirsiniz.

13085.jpg

Michelangelo’nun Davut Heykeli

Rönesans’ın en ünlü eserlerinden kabul edilen Michelangelo’nun Davut Heykeli Floransa’ya gitmeniz için oldukça etkili bir sebeptir.

Michelangelo’nun Davut heykelini bitirmesi 3 yılını almıştı. Ortaya çıkardığı eser sayesinde Floransa’nın en büyük heykeltıraşı ünvanını kazandı. 1504 yılında Floransa halkının gördüğü, eşi benzeri görülmemiş bir yetenek örneğiydi. 5.17 metre yüksekliğindeki çıplak heykel, Yunan ve Roma şaheserleriyle boy ölçüşecek bir eser olarak tanımlanmıştı. Duruşu, muhteşem dengesi ve yerden kaldırılmış olarak resmedilen sol topuğuyla heykel benzediği düşünülen eserlerden oldukça farklıydı. Onların aksine oldukça sert, güçlü ve kibirli bir duruşa sahipti. Eşitliği tasvir eden görüntüsünün ardındaki güçlü enerji ve gerilim hissedilebiliyordu.

13086.jpg

Safranbolu

Tarihi evler, taş sokaklar, doğa ve kentin kalabalığından uzak kuş sesleri…
Safranbolu konuklarını büyülüyor.

Kurban Bayramı tatil planları için Safranbolu vazgeçilmezlerden. Doğanın cömertliğini sergilediği ilçe sakin ve huzurlu tatil severleri kendine hayran bırakıyor.

13087.jpg

Mallorca

Palma de Mallorca, Batı Akdeniz’de, İspanya’nın doğu sahiline yakın, İspanya’nın özerk bölgesi olan Balear Takımadaları’na aittir.

Adaya adım atanların ilk görmek isteyeceği en bilinen tarihi eseri 14. yüzyıla ait Gotik Katedral’dir. Nefesinizi kesecek güzellikteki bu katedrali gezerken hayran kalacaksınız.
Ekim ayı dini bayramlarıdır. Rahatlıkla denize girebilirsiniz, çünkü havalar oldukça sıcaktır. İnsanları sıcak kanlı olduğundan fazla yabancılık çekmezsiniz.

Soğuk havaları sevmeyenler için iyi bir fırsat.

13088.jpg

Beypazarı

Osmanlılarda tımarlı sipahilerin merkezlerinden biri olan Beypazarı daha pek çok medeniyete de beşiklik etmiştir.

Beypazarı, Roma döneminde, İstanbul’u Ankara ve Bağdat’a bağlayan önemli büyük tarihi geçit yolları üzerinde bulunmaktaydı.

Eski bir yerleşim yeri olan Beypazarı topraklarında, sırasıyla Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlıların egemen olduğu bilinmektedir.

Yıllar boyu gümüşü, bakırı, demiri, deriyi, ipeği işleyen Beypazarı halkı bu sanatlardan geçimini sağlamaya devam ediyor. Günlük yaşamın bir parçası olarak karşımıza çıkan el emeği göz nuru ürünler yalnızca turistlere hitap etsinler diye işlenmemekte; aynı zamanda, yöre halkının ihtiyaçlarına cevap vererek bir gelir kaynağı teşkil etmektedir.

13089.jpg

Yorum yapın