Bu dört hataya teslim olmayın!

..

.jpg

‘Evet’ demek bu işin en kolay kısmıdır. Zor olansa ‘ölene kadar’ diyebilmek… Son 10 yılda tüm dünyada yükselişe geçen boşanmaların önüne geçebilmek için yapabileceğimiz bazı şeyler var.

Öncelikle bu alışkanlıklardan vazgeçmekle başlayalım:

15009.jpg

Duygularınızı paylaşmamak

Bu yalnızca olumsuz duygularınız için gerçerli değildir. Takdirinizi, gururunuzu ya da aşkınızı dile getirmekten asla vazgeçmeyin. Flört dönemlerinizi hatırlayın. Onunla buluşmayı nasıl heyecanla beklediğinizi düşünün ve bunları onunla paylaşın. Hatta mektup yazmayı deneyebilir, ya da çalışma masasına notlar bırakabilirsiniz. Konuşmayı beceremeyenler için yazmak hem romantik, hem de kolay bir yöntem olacaktır.

Sizi kızdıran şeyleri bir kavga sebebi olarak değil, aşılması gereken bir sorun olarak görün. Yaptığı hataların size nasıl hissettirdiğini ona anlatın. Eğer eşiniz konuşmaya açık biri değilse, biraz zaman geçmesini bekleyin.

11639.jpg

Eğlenceyi atlamak

Yoğun iş hayatı, ev işleri derken eşler bir süre sonra aynı yatağı paylaşan iki yorgun insana dönüşebiliyor. Bunu değiştirebilirsiniz. Çılgın partilerden ya da kalabalık ortamlardan bahsetmiyoruz. Sakinlikten yanaysanız eğlenceyi evinize de getirebilirsiniz.

İşe yatak odanızdan başlayın. Sadece onu düşündüğünüz bir gece hazırlayın. Size daha önce seksi bir geceye nelerin gerektiğini, hatta seksi bir masajın nasıl yapılacağını anlatmıştık. Bunları deneyin. Sadece eşiniz için giyinin.

Çocuklarınızla beraber film ve karaoke geceleri düzenleyebilirsiniz. Birbirinize sadece birkaç saat ayırmanız yeterlidir. Aşk elbette zamanla bitebilir ama birbirinizin hayat arkadaşı olmaktan asla vazgeçmeyin.

14408.jpg

Küslükleri uzatmak

Kavgalar olur. Hatta ‘doğum günümü neden unuttun?’ konulu kavgalar da olabilir. Bunlara gücenmenizi anlayıyoruz ve size hak veriyoruz. Fakat hiçbir günü küs bitirmeyin. Başta bahsettiğimiz gibi neden üzüldüğünüzü ona anlatın. Eğer önemsemiyorsa bir evlilik danışmanından yardım alabilirsiniz.

Ters psikoloji uygulamayı deneyin. Unutulan bir doğum gününe inat, alışverişe çıkıp ona bir hediye alın. Üzerine de “Çok tatlı bir koca olduğun için doğum gününü beklemek istemedim” gibi bir not yazın. O zaten cevabı almış olacaktır.

12262.jpg

Dinlememek

Bu sadece eşlerin değil sosyal yaşamda aktif olarak bulunan herkesin problemi. Öncelikle saygı zorunluluğunu hatırlamak gerekiyor. Onun ihtiyaçlarına, kızgınlıklarına, öenmsediklerine saygı duymalısınız. Size gününü anlattığında boş bir çift göz değil, gülümseyen bir yüz görmeli. İhtiyaçlarına cevap veremeyecek bile olsanız ya da yardımcı olamayacağınız konularda sorunları varsa ‘ben hep senin yanındayım’ mesajı vermekten çekinmeyin. Gününü güzelleştirin.

12263.jpg

Günümüzde insanlar aşkı arıyor. Mutlu olabilecekleri bir eş bulma hayaliyle yaşıyorlar. Sşz onu buldunuz, değil mi? Onu sevdiniz ve ömrünüzü onunla geçirmeye karar verdiniz. Gergin zamanlarda bunu kendinize sık sık hatırlatın. Güzel günlerden kalan fotoğraflarınızı çerçeveletip her yere koymayı da ihmal etmeyin.

2695.jpg

Yorum yapın