Bir tutam baharat bin derde deva!

Yemeklerinize sihirli bir dokunuş olan baharatlar, içlerinde barındırdıkları vitamin ve antioksidanlarla vücudumuzu hastalıklardan koruyor.

.jpg

Yemeklerinize sihirli bir dokunuş olan baharatlar, içlerinde barındırdıkları vitamin ve antioksidanlarla vücudumuzu hastalıklardan koruyor.

6720.jpg

Karabiber

Hindistan, Brezilya, Singapur gibi ülkelerde yetiştirilen karabiber için ülkemizde de üretim denemeleri oldu ancak iklim şartları yetişmesine müsait olmadığı için, başarılı sonuçlar alınamadı.

Karabiberin; salvak, malabar ve beyaz karabiber olmak üzere üç çeşiti var. Bunlrdan salvak biraz daha çekildiğinde esmer, malabar açık gri renginde oluyor.

6722.jpg

Faydaları

– Mideyi ısıtır
– İştah açar.
– Hazmı kolaylaştırır.
– Mide ve barsaklardaki mikropları öldürür.
– Gaz söktürür ve birikmesine engel olur.
– Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur.
– İdrar söktürür.
– Enerji verir.
– Sinirleri kuvvetlendirir.

6723.jpg

Bunlara dikkat!

Karabiberi, damar sertliği, yüksek tansiyon, egzama, üremi, bağırsak iltihabı ve romatizmadan şikayet edenler, mümkün olduğu kadar az kullanmalıdırlar.

6724.jpg

Kırmızıbiber

Kırmızı pulbiber, kurutulmuş kırmızı biberlerden yapılır. Bu baharat, kilo vermek isteyenlerin baş tacıdır. Çünkü, bilindiği üzere acı yemek metabolizmayı hızandırır ve yağ yakımını arttırır.

Pulbiberi, birçok yemeğe katabilirsiniz. Aynı zamanda balığınızı veya etinizi marine ederken de kırmızıbiberin veya paprikanın tadından faydalanabilirsiniz.

6726.jpg

Faydaları

– Tokluk hissi verir
– İshali keser
– Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir

6727.jpg

Kekik

Çoğunlukla dağlarda yetişen kekiğin, yalnızca bir çay kaşığının antioksidan gücü açısından üç bardak kıyılmış brokoliye bedel olduğunu biliyor muydunuz?

Kekik, hazırladığımız hemen her yemeğe yakışan ve lezzet katan bir baharat. Özellikle, makarna, pizza gibi yiyeceklere tat verdiği gibi, yağı da yemeklerde kullanılabilir.

6730.jpg

Faydaları

Hazmı kolaylaştırır
Böbrek ve bağırsak mikroplarını öldürür
Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir ve kan şekerini düşürür

6731.jpg

Tarçın

Mis kokusuyla herkesi cezbedebilecek potansiyele sahip bir baharat olan tarçını sabah içeceğiniz sütten, öğle yemeğinde yiyeceğiniz bir kase yoğurda kadar birçok gıdayla kullanabilirsiniz.

6732.jpg

Öğütülmemiş tarçın saplarını içeceğiniz çayın ‘kaşığı’ olarak kullanırsanız, emin olun kendiniz için çok faydalı bir iş yaparsınız!

6733.jpg

Faydaları

Kan şekerini düşürür
Kolestrolü düzenler
Soğuk algınlığına iyi gelir
Barsak faliyetlerini düzenler
El – ayak titremelerini azaltır
Cinsel isteği arttırır.

6735.jpg

Zerdeçal

Zerdeçal’ın, körinin içinde bulunan on baharattan biri olduğunu, hatta köriye rengini verenin de o olduğunu biliyor muydunuz?

Zerdeçalı, yemeklerde köri baharatı dahilinde kullanabilirsiniz. Özellikle, yumurtalı, tavuklu ve ton balıklı salatalarla tüketebilirsiniz. Köri tavuk yemeklerinin yanına da her zaman çok yakışır.

Bunun dışında zerdeçalı bal ile karıştırılarak da kullanabilirsiniz.

6736.jpg

Faydaları

Beyin sağlığını korur
İltihap gidericidir
Karaciğeri güçlendirir
Kansere karşı korur
Kalp hastalıklarını önler

6737.jpg

Zencefil

Bir çay kaşığı zencefil, bir bardak ıspanakla aynı antioksidan seviyesine sahip!

Zencefilin sert ve şekerli tadını tamamlamak için, rendeleyip taze meyve dilimleri üzerine serperek veya yoğurt, dondurma gibi yiyeceklerle karıştırarak kullanabilirsiniz.

6738.jpg

En fazla verimi almak istiyorsanız eğer, zencefili bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz ya da buharda pişmiş havuç ve ızgara somona ekleyebilirsiniz.

6739.jpg

Faydaları

Soğuk algınlığına iyi gelir.
Balgam söktürür
Bulantı giderir
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Romatizma ağrılarına iyi gelir
Eklem ağrılarını azaltır

6740.jpg

Sumak

Sumak, boyu üç metreye kadar yükselebilen, çiçekleri sarımtırak yeşil, yaprakları koyu kırmızı renklerde, çalı tipi bir ağaçtır. Çoğunlukla baharat olarak kullanılır.

6741.jpg

Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir. Tıbbi olarak da faydalı bir bitki olan sumağın yapraklarını kaynattıktan sonra elde edeceğiniz su ile gargara yaparsanız boğaz ve dişeti hastalıklarına iyi gelir.

Suyu içilirse de zehirlenmelerde faydası görülür. Yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilmez.

6742.jpg

Faydaları

İştahı açar
Hazmı kolaylaştırır
İshali keser
Kandaki şeker oranını düşürür
İdrar kaçırma hastalığında faydalıdır
Mikrop öldürücüdür
Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur
Ateşi düşürür

6743.jpg

Yorum yapın