Baharatlardan gelen sağlık…

.

.jpg

Bitkler ve baharatlar şifa dağıtıyor. İlaç kullanmadan önce doğal yöntemlerle çözüm bulmaya çalışın.

Doğa en katkısız olanı sunuyor. Sorunlara çözüm olmalarının yanısıra zararlı bir yan etkileri de yok.

Baharatlar; kanserden mide sorunlarına, astımdan enfeksiyona kadar birçok sağlık sorununa şifa oluyor.

12575.jpg

Zerdeçal

Zencefil ailesinden lifli bir bitkinin kökünden elde edilir. Rengi zencefile göre daha koyu ve parlaktır. Güçlü bir antioksidandır. Başta kanser olmak üzere, diyabet ve enfeksiyon gibi pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca eklem ağrılarına da iyi gelir. Özellikle kışın kullanımına ağırlık verilmesi gerekir.

14351.jpg

Sumak

Bodur bir ağaç olan sumağın mercimeğe benzeyen meyvelerinden elde edilir. Ekşi bir tadı vardır.. Antioksidan ve anti mikrobik etkisi vardır. C vitamini yönünden zengindir. İdrar yolu problemlerine iyi gelir. Boğaz ve diş eti hastalıklarında gargara olarak kullanılabilir.

14352.jpg

Kişniş

Maydanozgiller ailesinden bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz ülkeleridir. Kişniş bitkisinin küre biçiminde tohumlarının kurutulmasıyla elde edilir. Kendine özgü ferahlatıcı bir kokusu vardır. Antibakteriyeldir.

14355.jpg

Safran

Ağırlığının yüz bin katı suyu sarıya boyayabilen safran, güçlü bir antioksidandır. Pahalı bir baharattır çünkü 1 gram safran için 200 çiçek toplamak gerekir. Safranın dopamin gibi ruh durumunu iyileştirici sinir taşıyıcıları aktivitesini artırdığı düşünülür. Astım, uykusuzluk, adet sancılarına da iyi gelir.

14356.jpg

Yorum yapın