Annenizden size neler miras kaldı?

.

.jpg

Ayakkabılarınızı ilk bağlayan ve ilk oyuncağınızı alan hep annenizdi. Peki ondan aldığınız başka neler var merak ediyor musunuz? Soracağınız bu sorularla geleceğe dair elinizde birkaç ipucu olacak.

Şu and 20’li yaşlarda olduğunuz kadar uzun musunuz?

Ortopedi ve omurga cerrahı Dr. Isader H. Lieberman’a göre; eğer anneniz gençlik yıllarına göre birkaç santim kısaldıysa, bu düşük kemik yoğunluğu olabileceğini gösteriyor. Buna göre siz de ileride yüzde 50 ihtimalle aynı sorunu yaşayacağınız anlamına geliyor.

13056.jpg

Göz testi yaptırdınız mı?

Ailenizde optik sinirlerde hasar ya da retina incelmesi rahatsızlığı bulunuyorsa, mutlaka gözlerinizi testten geçirmelisiniz. Erken tedavi yöntemi ike riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

13057.jpg

Zor bir hamilelik dönemi mi yaşadınız?

Hamileliğin annelerinki ile aynı olmayabileceğini ancak, bazı komplikasyonların genetik bağlantısı olabileceğini vurgulayan jinekoloji ve doğum eğitmeni Dr. Orna Kolker, annenizin kalça kemiği müsait değilse ya da darsa sorunlu bir doğum yapabileceğinizi söylüyor.

13058.jpg

Hiç depresyona girdiniz mi?

Birçok insanın ailesine kendi akıl sağlığı konusunu açmaktan hoşlanmadığını belirten Dr. Michael C. Smith, annenizin depresyonda olabileceğini ancak sizinle paylaşayı tercih etmiyor olabilceğini söylüyor. Eğer böyle bir durum varsa, depresyona iki-üç kat daha eğilimkisiniz dmektir.

Sorunlarla başa çıkmayı ebeveynlerden öğrenen çocuk, engellerle başa çıkma tekniklerini bilen bir annenin doğtu aktarımı sayesinde depresyondan daha uzak kalır.

13059.jpg

Hiç beninizi aldırdınız mı?

Ailenizde deri kanseri rahatsızlığı olan varsa, diğer insanlara oranla daha fazla risk taşıdığınızı unutmamalısınız. Uzmanlar, koyu tenli olsanız bile güneşe çıkarken mutlaka koruyucu sürmeniz gerektiğinin altını çiziyor.

13060.jpg

Yorum yapın