Açıkalın hastanede böyle görüntülendi

Kızının mektebinin kapısı önünde trafik polisiyle tartışan ve sonra da fenalaşıp kalbi duran oyuncu Peker Açıkalın, sağlık kurumunda görüntülendi.

Henüz şuuru kapalı olan Açıkalın’ı rehabilitasyon altına alındığı sağlık kurumunda ilk defa görüntülendi.

Tiyatro ve sinema sanatçısı Peker Açıkalın bir trafik polisiyle müzakeresi neticeyi kalp krizi geçirdi. Elektroşokla yaşama döndürülen Açıkalın’ın sağlık gidişatı ciddiyetine gözetiyor. Hadiseye tanık olan Özel Modafen İlköğretim mektebi müdürü Mehmet Durak, şahit olduğu vakaları şöyle anlattı:

“Peker Bey 4. sınıfta okuyan kızı Şeker’le yarın bugün Fransa’ya mektep gezisine gidecekti. Bununla alakalı bilgi almak için mektebe geldi. Kızı Şeker gezi var diye mektebe gelmemişti. Mektebin bahçesinde Peker Bey’le sohbet ediyorduk. Milletvekili adaylığından, mektep gezisinin ayrıntılarına kadar her şeyi konuşuyorduk.

Tam o sırada bir trafik polisinin mektebin kapısının önünde duran bir velinin taşıtını sürüklemek için operasyon başlattığını duyduk. Peker Bey hemen koşarak dışarıya çıktı ve orta boylu, 28 yaşlarında olan trafik polisinin yanına gitti. Biz de onların yanına doğru yöneldik.” ‘Eliyle itti, bayıldı’ “Polisin Peker Bey’e ‘Artislik yapma’ gibi sözler söylediğini duydum. Bir bağrış çağrış oldu ve kısa vakit sonra o polisin Peker Bey’i eliyle ittiğini gördüm.

Peker Bey eliyle kalbini tutarak mektebin bahçesine doğru koştu ve ‘Mehmet Amca ben makûsum, hemen ambulans çağırın’ dedikten sonra yere yığıldı. Bu onun oradaki son sözleriydi, sonra bayıldı. Onun kalp rahatsızlığını bildiğim için hemen işi eczacılık olan bir veliyi çağırdım. Peker Bey’i hemen yere yatırdı. Bu sırada iki tane çekici otomobili gelmişti, mektep yolunda bir trafik oluştu.

Polisin yanına gittim. “Oğlum hemen ambulans çağırın, rica ediyorum adam içeride can veriyor, bak sonra çok üzülürsün, trafiği aç” dedim. O da bana “Şurada amirim duruyor onunla konuşun, iş hallolur” dedi. Gösterdiği sivil giyimli bireyin yanına gittim “Amirim içeride adam can veriyor” deyince o da bana “Ben amir filan değilim” diye karşılık verdi. “Polise dilendik” O polis bir de asayişe haber vermiş, burada ‘karışılık var’ diye. Ambulansı bizim sekreter çağırdı ama çekici suratından yola giremedi. Herkes, yaşlı başlı insanlar o polise dilendik “Ne olur sürükleyiciyi şuradan al da yola ambulans girsin” diye. Ama o otomobili sürüklemeye devam ediyordu. Polise “Oğlum ben deneyimliyim yapma adama bir şey olursa başına bela alırsın” dedim. İsmini, soyadını, numarasını soruyorum bana ‘Trafik polisiyim’ diye yanıt veriyordu.

Eczacı hanım Peker Bey’in nabzının çok yavaş attığını söyleyip ‘adam gidiyor’ deyince Peker Bey’i benim özel otomobilime karga tulumba bindirdik. Ben 65 yaşındayım ilk defa bir insanı o halde gördüm. Çok makûstu.” Beyninde zarar oluşabilir Peker Açıkalın’ın takribî 30 dakika beyninin oksijensiz kaldığı ifade edildi. Hekimler, “Oksijensiz kaldığı için beyinde zarara yol açma gidişatı söz mevzusu” dedi.

ÖLÜMÜN KIYISINDAN DÖNDÜ

Sanatçının götürüldüğü sağlık kurumundan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Hastamız Peker Açıkalın bir münazara sonrası fenalaşıp düştüğü ifadesi ile özel vasıta ile sağlık kurumumuz Kadıköy Şifa Kadıköy Sağlık Kurumu Acil servisine getirildi.

İlk tetkikinde solunumu ve dolaşımı yoktu, tansiyonu alınamıyordu. Siyonoze idi monitorize edildi. Ventriküler fibrilasyon da olduğu tespit edildi. Mavi kod verilip kalp ve solunum canlandırma operasyonu CPR’ne başlandı. Saat 15.08

Yapılan uzun müdahale sırasında kalbi birkaç defa durdu ve elektroşokla geri döndürüldü. Müdahale sırasında eskiki hastalığı hakkında Kardiyoloğundan bilgi alındı. Yapılan müdahale ve muayeneler sırasında Miyokard Enfaktüsü geçirdiği anlaşıldı.

Acil koroner Angiografi gerektiği düşünüldüğünden Koşuyolu Kalp Damar Cerrahisi Sağlık Kurumu ile görüşüldü. Zorunlu müdahalenin yapılabilmesi için KadıköyŞifa Kadıköy Sağlık Kurumu Kardiyoloğu eşliğinde ambulansımızla sevk edildi. Saat 16.24.”

Yorum yapın