11. Uluslararası Bağımsız Film Festivali Programı

.

.jpg

Yılın en çok konuşulan ödüllü bağımsız filmleri ve yönetmenlerini izleyicilerle buluşturacak olan !f her zamanki gibi yine dolu dolu geliyor. Bu yıl 11.’si gerçekleşen İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 16-26 Şubat tarifleri arasında, ilginç konukları, renkli partileri ve eylem odaklı atölye çalışmaları ile izleyenlerine rengarenk saatler geçirtecek. Üstelik bu yıl İstanbul ve Ankara’nın ardından İzmir’e de gidiyor.

20184.jpg

!f Music ile müzik filmleri !f İstanbul’da. !f Music filmleri, Chemical Brothers’dan Devendra Banhart’a, Courtney Love Curt Cobain ilişkisinden erkek egemen müzik dünyasında kadın olmayı anlatan Patty Schemel’e, Le Tigre’ye ve Japonya’nın mistik seslerine uzanıyor. !f Music Partileri’nde, Kate Simko Nisan 2011’de Berlin’de yarattığı çığır açan canlı ‘A/V’ şovu ile  !f Music Açılış Partisi’nde Ghetto’da! 3 mekana birden yayılacak olan Gökkuşağı Partisi’nde ana sahnede Nomi Ruiz (Jessica 6) DJ setinin ardından sürpriz bir PA performansı da yapacak.

!f Music’in ilk sürprizi Chemical Brothers’ın filmi Don’t Think’in dünyanın sayılı şehirlerinde eş zamanlı yapılacak olan gösterimine İstanbul’u da eklemek oldu. 26 Ocak gecesi seçilmiş 26 şehirde yapılacak eşzamanlı gösterimin bir ayağı da İstanbul’da gerçekleşecek. ‘adidas Originals’ ana sponsorluğundaki !f Music kapsamında yer alıyor.

20183.jpg

Ünlü besteci Michael Nyman ile buluşmak

Piyano, The End of the Affair, Gattaca ve Peter Greenaway filmlerine yaptığı bestelerle sayısız ödül kazanan besteci Michael Nyman ilk filmi ‘Kameralı Nyman’ı festivalde sunduktan sonra, !f Music kapsamında sesle görüntü arasındaki ilişkiyi keşfettiği bir konuşma yapıp, kısa filmlerinden parçalar gösterecek. British Council desteği ile konuk olan müzisyen ve yönetmen Nyman, birçok festivalde ödül almış filmlerin bestecisi olarak edindiği deneyimleri aktaracak.

20185.jpg

‘Radiohead’ ve ‘Joy Division’ filmlerinin yönetmeni Grant Gee anlatıyor

Radiohead ve Joy Division gibi gruplar hakkındaki ödüllü belgesellerinden tanıdığımız yönetmen Grant Gee tarafından çekilen Sabır (Sebald’in İzinde) filminde Sebald’ın bir yayıncısı, yazarın İngiltere kıyısında yaptığı bir yürüşün etrafında anı, kurgu, sanat, tarih, bellek arasında dolanan belki de en tanınmış kitabı Satürn’ün Halkaları’nı nasıl sınıflandıracağını bilemediğini anlatıyor. Kitap roman mıdır, düzyazı mı, seyahatname mi, yoksa tarih mi? Emre Ayvaz’ın Gee ile uyarlama üzerine yapacağı sohbeti kaçırmayın!

SALT Beyoğlu Açık Sinema’da ücretsiz sinema ve konuşmalar

Sinefilleri sinema salonlarından çıkartıp buluşturan !f İstanbul’un 2012’deki etkinlik merkezi SALT. Festival süresince ücretsiz film gösterimleri ve konuşmalar burada gerçekleşecek.

20187.jpg

Dünyanın büyük festivallerinden topladıkları ödüllerle !f’e gelen hit filmler

Alexander Payne’in senenin en çok konuşulan ödül rekortmeni filmi ‘The Descendants’

Senden Bana Kalan, Jeff Nichols yönetmenliğindeki Cannes dahil 10 ödüllü ‘Take Shelter’

Sığınak, Evan Glodell’in mucize yönetmen olarak tanınmasını sağlayan ‘Bellflower’

Arıza Aşk, Jonathan Levine ve Seth Rogen’ı gerçek bir kanser hikayesinin komediyle karışık dram uyarlamasında bir araya getiren ’50/50 Şansa Bak’ Hit Filmler’den sadece bazıları.

Michelle Williams’ın iki aşk arasında kaldığı ‘Take This Waltz’

20186.jpg

Bu Dans Senin , tarihimizin en radikal çevreci grubunun hikayesini anlatan ‘If A Tree Falls: A Story Of The Earth Liberation Front’

‘Eğer Bir Ağaç Devrilirse’ Yeryüzü Özgürlük Cephesi’nin Hikayesi

60’ların ve Ken Kesey ile Marry Pranksters’ın ruhunu orjinal görüntülerle belgeselleyen ‘Magic Trip’

‘Sihirli Yolculuk’

Todd Solondz’un ‘Venedik’

Locarno ve Toronto’dan ödülle gelen yeni filmi ‘Dark Horse’

‘Kara At’

‘Sundance’

SXSW ve Locarno gezgini Azazel Jacobs filmi ‘Terri’

20189.jpg

Yorum yapın